Rafała wypiski z prasy

Miało być co tydzień tylko, ale po pierwsze się rozpędziłem i nie mogę się zatrzymać, a po drugie w ten weekend w Lądku Zdroju jest długi weekend, który zamierzam wykorzystać na odkrywanie Parku Narodowego Pembrokeshire, w związku z powyższym nie napiszę tutaj nic i tak co najmniej do przyszłego wtorku. Doszedłem do wniosku, że stworzenie takiej rubryki ma sens, bo z jednej strony nie jestem w stanie przecież pisać o wszystkich ciekawych rzeczach, które są publikowane co tydzień (chociaż pewnie w pierwszych kilku odsłonach będę nadrabiał zaległości, więc nie wszystkie wieści mogą być super świeże – ale świeże będą na pewno!), a z drugiej nie mam czasu. Kiedyś w końcu muszę też robić badania, żeby później było czego bronić na końcu… Tyle tytułem wyjaśnienia. A dalej: synteza ostatnich tygodni w nauce…

1. Grupa badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Indonezji szuka korzeni naszej dwunożności w budowie szkieletu Homo floresiensis, czyli człowieka z Flores – wymarłego gatunku z rodziny Homo. Ciekawe, czy człowieka z Flores też wykończyliśmy przez wyjedzenie

„The foot of Homo floresiensis„, W. L. Jungers, W. E. H. Harcourt-Smith, R. E. Wunderlich, M. W. Tocheri, S. G. Larson, T. Sutikna, Rhokus Awe Due5 & M. J. Morwood, Nature 459, 81-84 (7 May 2009)

2. Pierwszy krok w stronę nowego rodzaju biosensorów opartych o STM. Grupa Stuarta Lindsaya opublikowała wyniki swoich badań,  wktórych wykorzystała skaningowy mikroskop tunelowy do pomiaru siły oddziaływań pomiędzy warstwą DNA, a DNA pokrywającym końcówkę mikroskopu. Ponieważ pomiędzy guaniną a cytozyną powstają trzy wiązania wodorowe – w odróżnieniu od adeniny i tyminy (czy też każdej innej w zasadzie kombinacji zasad), uczeni byli w stanie zidentyfikować oddziaływania G-C mierząc zmiany napięcia tunelowego odpowiadającego sile oddziaływań.

„Tunnelling readout of hydrogen-bonding-based recognition”, Shuai Chang, Jin He, Ashley Kibel, Myeong Lee, Otto Sankey, Peiming Zhang & Stuart Lindsay, Nature Nanotechnology 4, 297 – 301 (2009)

3. Wiecie, co to są plazmony? Jeśli nie, to nie szkodzi – ja pisałem o tym (pośrednio) pracę magisterską, a nie potrafiłybym wytłumaczyć. Na pocieszenie dodam jednak, że wielu biologów i biochemików zajmujących się badaniem oddziaływań (zwłaszcza pomiary kinetyczne i termodynamiczne) różnych biomakromolekuł stosuje plazmony na co dzień – i pewnie nawet o tym nie wie! Ale bez obawy – grupa fizyków z Niemiec wie i w dodatku nie boi się o tym pisać. O dualizmie korpuskularno-falowym polarytonów przeczytać możecie w liście do Nature Physics.

„Wave–particle duality of single surface plasmon polaritons”, Roman Kolesov, Bernhard Grotz, Gopalakrishnan Balasubramanian, Rainer J. Stöhr, Aurélien A. L. Nicolet, Philip R. Hemmer, Fedor Jelezko & Jörg Wrachtrup,, Nature Physics | Published online: 17 May 2009 | doi:10.1038/nphys1278

4. I na koniec coś z zupełnie innej beczki: dwójka autorów z Florydy i Kalifornii (ależ bym się zamienił z nimi!) pisze o tym, jak wirusy wpływają na morskie środowisko. W swojej przeglądowej pracy wskazują, że wirusy, często traktowane tylko jako drapieżniki bądź pasożyty, pełnią często znacznie bardziej skomplikowaną rolę w morskich ekosystemach. Do przeczytania pracy zachęcam, od siebie powiem tylko tyle: dla mnie żółwie i krewetki już nigdy nie będą takie same!

„Viruses manipulate the marine environment”, Forest Rohwer & Rebecca Vega Thurber, Nature 459, 207-212 (14 May 2009)

P.S. Jeśli macie ochotę przeczytać któryś z artykułów, a nie macie do nich dostępu – proszę o wiadomość na maila, a udostępnię (póki mogę).

1 Comment

 1. Ciekawe zestawienie!
  Ad. 1 – Dla mnie osobiście to jest ogromne wydarzenie naukowe i szkoda, że tak słabo nagłośnione medialnie w odróżnieniu od wielu innych bzdurnych pomysłów naukowych.
  Ad. 2 – Muszę przyznać – zaskoczyło mnie to, że nikt wcześniej nie próbował takich eksperymentów. Jakoś wydają mi się one tak bardzo naturalne, że się dziwię :)
  Ad. 3 – Pewnie wstyd się przyznać, ale dla mnie plazmony są nowością i tym chętniej o nich poczytałem. Jednak z drugiej strony tego typu badania jakoś mniej mnie fascynują…
  Ad. 4 – Tu nie napisałeś zbyt wiele ale ziarno zaciekawienia zostało zasiane :) – W wolnej chwili podeślij proszę ten ostatni artykuł o wirusach na maila.
  Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s