Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu:

1. Grupa badaczy z Japonii donosi w najnowszym Nature o genetycznie zmodyfikowanej marmozecie, która być może zastąpi makaki rezusy jako modele chorobowe.

„Generation of transgenic non-human primates with germline transmission”, Erika Sasaki, Hiroshi Suemizu, Akiko Shimada, Kisaburo Hanazawa, Ryo Oiwa, Michiko Kamioka, Ikuo Tomioka, Yusuke Sotomaru, Reiko Hirakawa, Tomoo Eto, Seiji Shiozawa, Takuji Maeda, Mamoru Ito, Ryoji Ito, Chika Kito, Chie Yagihashi, Kenji Kawai, Hiroyuki Miyoshi, Yoshikuni Tanioka, Norikazu Tamaoki, Sonoko Habu, Hideyuki Okano & Tatsuji Nomura, Nature 459, 523-527 (28 May 2009)

2. O człowieku, który się drzewom nie kłaniał: w najnowszym numerze PNAS znajdziecie artykuł Allena Goldsteina z Berkeley. O tym, że ludzie emitują mnóstwo śmieci do atmosfery wiemy od dawna. Ale co emitują lasy i jak to wpływa na klimat? Odpowiedź znajdziecie w:

„Biogenic carbon and anthropogenic pollutants combine to form a cooling haze over the southeastern United States”, Allen H. Goldstein, Charles D. Koven, Colette L. Healdand Inez Y. Fung, Proc. Natl Acad. Sci. USA advance online publication doi:10.1073/pnas.0904128106 (2009)

3. Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek, że padł Wam telefon? Wzięliście go do salonu tylko po to, żeby usłyszeć, że jest zawirusowany i albo nie da się z tym nic zrobić albo będzie to kosztowało fortunę. Wiemy, jak się roznosi H1N1, ale nie potrafilibyśmy pewnie wiele powiedzieć o rozprzestrzenianiu wirusów komputerowych (czy też raczej telefonicznych). A zasady przecież muszą być podobne. O schematach roznoszenia takich wirusów w najnowszym Science donosi grupa naukowców amerykańskich.

„Understanding the spreading patterns of mobile phone viruses”, Pu Wang, Marta C. González, César A. Hidalgo, and Albert-László Barabási, Science 324 (5930), 1071 (22 May 2009)

4. Z nieco odkurzonych publikacji: o puszczalskich szympansach w kwietniu donosił magazyn PLoS One – ten sam, który w ubiegłym tygodniu dostarczył nam rozrywki w postaci ewolucyjnych spekulacji o zaginionych ogniwach. Najwyraźniej nie tylko ludzie regularnie handlują usługami seksualnymi – nasi najbliżsi kuzyni także od czasu do czasu (a nawet dość regularnie) handlują ciałem w zamian za jedzenie.

„Wild Chimpanzees Exchange Meat for Sex on a Long-Term Basis”, Cristina M. Gomes, Christophe Boesch, PLoS ONE 4(4): e5116. doi:10.1371/journal.pone.0005116

Reklamy

1 Comment

  1. Ad. 1 – hmm jakoś słaba to dla mnie nowość, albo może brak mi wiedzy, żeby docenić…

    Ad. 2 – Bardzo ciekawy temat, akurat do rozmów z przedstawicielami Greenpeace i okolic – poproszę kopię artykułu.

    Ad. 3 – Zasady są dokładnie takie same i ciekawe, że dotyczy to wielu więcej zjawisk niż przeciętnemu Kowalskiemu mogłoby się zdawać – poproszę kopię artykułu. Co ciekawe jest na Wydziale Chemii UJ bardzo ciekawy człowiek, który takimi modelami się zajmuje – prof. Frankowicz – nie wiem czy miałeś przyjemność?

    Ad. 4 – :) albo nawet :) :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s