Pingwinia kupa jak Wielki Mur Chiński

Badacze z British Antarctic Survey (BAS) donoszą w opublikowanej wczoraj pracy o wykorzystaniu danych satelitarnych do lokalizacji kolonii pingwina cesarskiego (Aptenodytes forsteri) na Antarktydzie.

Pingwin cesarski /źródło wikipedia.pl
Pingwin cesarski /źródło wikipedia.pl

Zachodzące na Ziemi zmiany klimatyczne są szczególnie mocno odzuwane przez gatunki żyjące w środowiskach o warunkach tak ekstremalnych jak np. Antarktyda. Dlatego, aby właściwie ocenić, jaki wpływ na nie będą miały te zmiany, konieczna jest lokalizacja i monitoring siedlisk. Wiedza na ten temat jest jednak w przypadku pingwina cesarskiego mocno ograniczona.

Peter Fretwell i Philip Trathan z BAS dokonali szczegółowej analizy danych satelitarnych pochodzących z projektu LIMA (skompilowanych przez NASA, US Geological Survey i BAS). Badając zdjęcia odkryli na powierzchni lodu ślady guana pozostawione przez kolonie pingwinów (liczebność kolonii liczy się w tysiącach osobników). Pozwoliło to na odkrycie 10 nowych kolonii, zwiększając całkowitą liczbę znanych kolonii o 30%!

I kto by pomyślał – ludzie potrzebowali potężnej cywilizacji, aby wybudować obiekt widoczny z kosmosu. Pingwinom zaś wystarczyło po sobie nie sprzątać…

„Penguins from space: faecal stains reveal the location of emperor penguin colonies”, Peter T. Fretwell, Philip N. Trathan, Global Ecol Biogeogr. , Published Online: Jun 1 2009 4:12PM; doi: 10.1111/j.1466-8238.2009.00467.x

Reklamy

3 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s