Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu: dlaczego się starzejemy, gdzie zapisana jest historia Ziemi, jak mózg chodzi na skróty, o kolejnej małpie-przodku, a na koniec przegląd materiałów stosowanych w inżynierii tkankowej, czyli tygodniowy przegląd prasy:

1. W opublikowanej w piśmie Neuron pracy badacze z amerykańskiego Duke University opisują, jak stosując funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy zlokalizowali partie mózgu biorące udział w podejmowaniu decyzji. Okazuje się, że decyzje maksymalizujące zyski i minimizujące straty są podejmowane w innej części mózgu, niż decyzje podejmowane na podstawie nieco uproszczonej strategii, która jednak pozwala oszczędzić czas poświęcony na analizę problemu. Kiedy więc następnym razem wybierzecie w sklepie produkt ze względu na ładne pudełko, a nie na przykład wartość odżywczą, to pamiętajcie, że winić możecie tylko siebie…

Separate Neural Mechanisms Underlie Choices and Strategic Preferences in Risky Decision Making”, Vinod Venkatraman, John W. Payne, James R. Bettman, Mary Frances Luce, and Scott A. Huettel Neuron, 62 (4), 593-602 DOI: 10.1016/j.neuron.2009.04.007 (28 May 2009)

2. O tym, jak historię jądra Ziemi odczytać ze struktur sejsmicznych w ostatnim Nature Geoscience donosi grupa francuska. Na razie jest to tylko model, ale kto wie, kto wie…

„Tectonic history of the Earth’s inner core preserved in its seismic structure”, Renaud Deguen & Philippe Cardin, Nature Geoscience 2, 419 – 422; DOI: 10.1038/ngeo522 (17 May 2009)

3. Świeżutki manuskrypt z Journal of Theoretical Biology opisuje, jak starzenie może być postrzegane jako środek do zapobiegania epidemiom. Ponieważ szansa na wybuch epidemii jest tym większa, im większa gęstość populacji, więc starzenie się zapobiega rozprzestrzenianiu chorób.Idea interesująca, ale szczerze mówiąc to jest chyba, jak to Anglicy mówią, long shot.

„Senescence as an adaptation to limit the spread of disease”, Josh Mitteldorf and John Pepper, Journal of Theoretical Biology DOI: 10.1016/j.jtbi.2009.05.013 (2009)

4. Wygląda na to, że ostatnio mamy w publikacjach wysyp naczelnych. O ile jednak Ida wzbudziła sporo kontrowersji – i to głównie z gatunku ‚ o co to wielke halo’ – o tyle publikacja w najnowszym numerze PNAS już tyle wątpliwości budzić nie powinna. Małpa pochodząca z środkowego miocenu odkryta została w Hiszpanii. Ze swoją płaską twarzą coś tam z człowiekua ma (lub raczej my mamy coś z niej), ale całe szczęście nikt o odkrytym zagubionym ogniwie nie  krzyczy…

„A unique Middle Miocene European hominoid and the origins of the great ape and human clade”, Salvador Moya-Sola, David M. Alba, Sergio Almecija, Isaac Casanovas-Vilar, Meike Kohler, Soledad De Esteban-Trivigno, Josep M. Robles, Jordi Galindo and Josep Fortuny, PNAS, DOI: 10.1073/pnas.0811730106 (2009)

5. I na koniec interesująca przeglądówka w Nature Materials o materiałach stosowanych w inżynierii tkankowej. Czyli artykuł o tym, co stosuje się w dzisiejszych czasach zamiast świńskich jelit. Smacznego.

„Complexity in biomaterials for tissue engineering”, Elsie S. Place, Nicholas D. Evans & Molly M. Stevens, Nature Materials 8, 457 – 470, DOI: 10.1038/nmat2441 (June 2009)

W razie braku dostępu do czegokolwiek dajcie mi znać – prześlę na maila.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s