Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu o tym, co ludzkość fascynuje od zawsze, czyli skąd wziął się seks; o tym, że bycie otyłym może wydłużyć Wam życie; o tym, dlaczego musimy zacząć leczyć raka u innych zwierząt poza nami samymi; po raz kolejny o tym, czy możliwe jest istnienie życia opartego na węglu poza Ziemią; a na koniec perełka – pierwszy z cyklu esej Toby’ego Murcotta o znaczeniu dziennikarstwa naukowego.

1. Nie będę zdradzał więcej, ale w najnowszym numerze Science Carl Zimmer prezentuje szósty w cyklu esejów uświetniających Rok Darwinowski, poświęcony (esej, nie Rok) początkom rozmnażania płciowego. Aspektem doboru naturalnego często pomijanym, zapominanym lub po prostu nieznanym jest tzw. dobór płciowy, który tłumaczy skąd u pawi wzięły się piękne pióra, które naprowadzają na nie wszystkie drapieżniki i dlaczego mężczyźni wolą Jaguary od Smartów.Wracając do Carla Zimmera – polecam, bo naprawdę warto:

„On the Origin of Sexual Reproduction”, Carl Zimmer, Science 324(5932): 1254 – 1256; DOI: 10.1126/science.324_1254; (5 Jun 2009)

2. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez badaczy z Kanady, osoby o BMI wyższym niż 25 – czyli kwalifikującym się jako otyłe – mogą żyć dłużej niż osoby o czynniku BMI w normie (18.5-25). Zanim jednak rzucicie się na długo odkładane kremówki i lody, przypomnijcie sobie jak liczony jest czynnik BMI – i zwróćcie uwagę na fakt, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Dopiero wiedząc jak te dwa fakty mogą wpłynąć na wyniki takiej analizy, będzie mogli świadomie wybrać między pączkiem a kolejną przebieżką po parku.

„BMI and Mortality: Results From a National Longitudinal Study of Canadian Adults”, Heather M. Orpana, Jean-Marie Berthelot, Mark S. Kaplan, David H. Feeny, Bentson McFarland and Nancy A. Ross, Obesity; DOI: 10.1038/oby.2009.191 (18 Jun 2009)

3. W lipcowym numerze Nature Reviews Cancer dwójka naukowców ze Stanów nawołuje do zwrócenia większej uwagi na plagę nowotworów wśród zwierząt. Oczywiście priorytetem dla ludzi będzie zawsze leczenie ludzi, dość niepokojącą jest jednak tendencja wzrostowa zachorowań na raka wśród innych zwierząt – tym bardziej, że często przy niemałym naszym udziale. I należy dodać, że zwierzęta umierające na raka nie cierpią bynajmniej mniej od ludzi. Nam po prostu jest łatwiej tego nie dostrzegać. Żebyście jednak nie odnieśli złego wrażenia: badacze ze Stanów zwracają uwagę na problem przede wszystkim w kontekście konserwacji przyrody, a nie humanitaryzmu.

„Wildlife cancer: a conservation perspective”, Denise McAloose & Alisa L. Newton, Nature Reviews Cancer 9: 517-526; DOI: 10.1038/nrc2665 (July 2009)

4. Tym razem rozchodzi się nie o księżyc Jowisza, ale o księżyc Saturna – kolejny obiekt pożądania astronomów, Tytana. Otóż grupa naukowców z Brazylii (nieco bardziej egzotycznie tym razem) wykonała eksperyment, w którym próbowała odtworzyć warunki atmosfery Tytana i zsyntetyzować w tychże warunkach zasady azotowe. W skrócie – udało im się, a o wynikach więcej możecie poczytać w:

„DNA Nucleobase Synthesis at Titan Atmosphere Analog by Soft X-rays”, Sergio Pilling, Diana P. P. Andrade, Alvaro C. Neto, Roberto Rittner and Arnaldo Naves de Brito, J. Phys. Chem. A; DOI: 10.1021/jp902824v (17 Jun 2009)

5. Toby Murcott, pisarz, broadcaster i były korespondent naukowy serwisu BBC World, w piśmie Nature zaczyna serię esejów na temat dziennikarstwa naukowego. Więc ten tekst trochę taki meta – tematyczny. W pierwszym eseju o tym, dlaczego nauka powinna być bardziej otwarta na dziennikarzy (i, pośrednio, publikę). Ja tylko dodam, że pod każdą inicjatywą dążącą do upubliczniania wyników badań naukowych podpiszę się wszystkimi ręcami i nożycami – a jest to kwestia niebłaha, o czym każdy biedny doktorant w Polsce, próbujący uzyskać dostęp do nowych publikacji, boleśnie szybko się przekonuje.

„Science journalism: Toppling the priesthood”, Toby Murcott,  Nature 459: 1054-1055; DOI: 10.1038/4591054a (25 Jun 2009)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s