Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu powinienem trochę nadrobić zaległości, ale ponieważ ledwo co wysiadłem z samolotu to chyba jednak to nadrabianie zajmie mi więcej czasu. Niemniej przeczytacie o tym, co wspólnego ma obecna epidemia „świńskiej” grypy z pandemią z roku 1918; o tym, co jest przyczyną kaca (poza alkoholem oczywiście!); a na koniec o szczególnym przypadku przeszczepu serca…

1. Pierwsze sygnały o nowym szczepie grypy rozprzestszeniającym się w Meksyku pojawiły się ledwie trzy miesiące temu, a już zaroiło się od publikacji na temat wirusa H1N1. Duża japońsko-amerykańska grupa badaczy opublikowała niedawno w Nature wyniki swoich badań nad wirusem. Pokazali, że wirus ten ma pewno cechy wspólne z wirusem, który wywołał pandemię w roku 1918. Jednym z dość przekonujących argumentów jest to, że znacznie chętniej zapadają na grypę wywołaną H1N1 ludzie młodzi, podczas gdy ludzie starsi – zwłaszcza tacy, którzy mieli możliwość zetknąć się z wirusem w roku 1918 roku – wydają się na nią bardziej odporni.

„In vitro and in vivo characterization of new swine-origin H1N1 influenza viruses”, Yasushi Itoh, Kyoko Shinya, Maki Kiso, Tokiko Watanabe, Yoshihiro Sakoda, Masato Hatta, Yukiko Muramoto, Daisuke Tamura, Yuko Sakai-Tagawa, Takeshi Noda, Saori Sakabe, Masaki Imai, Yasuko Hatta, Shinji Watanabe, Chengjun Li, Shinya Yamada, Ken Fujii, Shin Murakami, Hirotaka Imai, Satoshi Kakugawa, Mutsumi Ito, Ryo Takano, Kiyoko Iwatsuki-Horimoto, Masayuki Shimojima, Taisuke Horimoto, Hideo Goto, Kei Takahashi, Akiko Makino, Hirohito Ishigaki, Misako Nakayama, Masatoshi Okamatsu, Kazuo Takahashi, David Warshauer, Peter A. Shult, Reiko Saito, Hiroshi Suzuki, Yousuke Furuta, Makoto Yamashita, Keiko Mitamura, Kunio Nakano, Morio Nakamura, Rebecca Brockman-Schneider, Hiroshi Mitamura, Masahiko Yamazaki, Norio Sugaya, M. Suresh, Makoto Ozawa, Gabriele Neumann, James Gern, Hiroshi Kida, Kazumasa Ogasawara & Yoshihiro Kawaoka, Nature; DOI: 10.1038/nature08260 (2009)

2. Większość z nas zna ból zmagania się z kacem. Część z nas ma pewnie nawet jako takie pojęcie, skąd ten ból się bierze – jedną z najbardziej rozpowszechnionych i ugruntowanych teorii na ten temat jest teoria mówiąca, że główną przyczyną kaca jest aldehyd octowy – pierwszy produkt przemian metabolicznych etanolu w organizmie. W swojej pracy przeglądowej Gemma Prat wraz ze współpracownikami przygląda się tej oraz innym teoriom i poddaje w wątpliwość nasze zrozumienie tego zjawiska.

„Alcohol hangover: a critical review of explanatory factors”, Gemma Prat, Ana Adan and Miquel Sanchez-Turet, Hum. Psychopharmacol Clin Exp 24: 259–267; DOI: 10.1002/hup.1023 (2009)

3. W 1995 roku brytyjscy lekarze dokonali rewolucyjnego przeszczepu serca u 11 miesięcznej dziewczynki: aby ratować jej życie wszczepili serce dawcy do jej własnego serca. Po 10 latach życia z podwójnym sercem lekarze zaobserwowali u Hannah Clark niemal całkowite wyzdrowienie jej własnego serca, co umożliwiło usunięcie serca donora! Jest też ciemna strona tego wydarzenia: na skutek przyjmowania leków zapobiegających odrzutom Hannah zachorowała na raka. Niemniej historia ma happy-end, gdyż w chwili obecnej 16-letnia Hannah jest już zdrowa i z własnym sprawnym sercem. O szczegółach tej operacji donosi najnowszy Lancet.

„Late donor cardiectomy after paediatric heterotopic cardiac transplantation”, V. Tsang, M. Yacoub, S. Sridharan, M. Burch, R. Radley-Smith, A. Khaghani, B. Savoldo, P. J. Amrolia, Lancet; DOI:10.1016/S0140-6736(09)61201-0 (14 Jul 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s