Gatunkowy boom we wschodnich Himalajach

Latająca żaba /© Totul Bortamuli - WWF Nepal
Latająca żaba /© Totul Bortamuli - WWF Nepal

Jak donosi organizacja World Wildlife Fund (WWF) w ciągu ostatniej dekady we wschodnich Himalajach odkryto 353 nowe gatunki. Większość z tego stanowią rośliny (242). Pośród ponad 100 odkrytych gatunków zwierząt znajduje się mnóstwo egzotycznych perełek takich jak tzw. latające żaby – żaby z gatunku Rhacophorus suffry, które dzięki błonom między palcami kończyn tylnych mogą szybować w czasie spadania. Innym fascynującym płazem, odkrytym w 1999 roku, jest Leptobrachium smithi – maleńka żabka z oczami jak krokodyl.

A skoro już o maleństwach mowa: raport na długiej liście umieszcza zaledwie dwa nowoodkryte gatunki ssaków. Jeden, to nowy gatunek makaków. Drugi, to najmniejszy jeleń świata (Muntiacus putaoensis).

Kolejnym cudacznym indywiduum jest ślepy – i nieszkodliwy – wąż, Typhlops meszoelyi.

Wyliczać można by długo – wiele, bardzo wiele egzotycznych gatunków odkryto w Himalajach w ostatnim dziesięcioleciu, większość z nich endemicznych. Jeśli więc nie mieliście innych powodów, ten jeden jest znakomity, aby wreszcie wybrać się do Nepalu…

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

1 Comment

  1. Dowiedziałem się w ubiegłym semestrze na zajęciach, że 341 nieznanych wcześniej gatunków ssaków opisano w latach 1992-2006. To tylko ssaki… a wiadomo, że najliczniejszą grupą są owady… Strach pomyśleć ile tych gatunków jeszcze nie opisano. A to, że głównie to endemity… nikogo nie powinno dziwić ;)

    Poza tym… będąc w pracy przez 2 tyg. nie miałem neta… a tu taka blogowa niespodzianka… jest co czytać ;)
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s