Drapieżne fotosyntetyzujące monstrum

Nepenthes attenboroughii / www.wikipedia.org
Nepenthes attenboroughii / http://www.wikipedia.org

Dzbaneczniki to szczególny rodzaj roślin, który obok liści fotosyntetyzujących wykształca dodatkowo liście pułapkowe, za pomocą których polują na owady lub małe skorupiaki. Jest to przykład adaptacji roślin żyjących w środowiskach ubogich w pierwiastki biogenne – przede wszystkim azot.

Wielkim wielbicielem dzbaneczników jest Sir David Attenborough – słynny brytyjski pisarz i lektor filmów przyrodniczych. Prawdopodobnie jego znana słabość do tych krwiożerczych bestii, jak i szacunek, jakim darzony jest za swoją popularnonaukową działalność, przyczyniły się do tego, że grupa naukowców z Cambridge nadała nowo odkrytemu na Filipinach gatunkowi dzbanecznika imię tego przyrodnika.

Dzbanecznik Nepenthes attenboroughii odkryty został już prawie dwa lata temu, jednak ostatecznie formalności stało się za dość, gdy w piśmie Botanical Journal of the Linnean Society wydawanym przez Towarzystwo Linneusza (jest to brytyjska organizacja, która zajmuje się taksonomią gatunków, tzn. że na przykład zatwierdza oficjalnie nowoodkryte organizmy) opublikowane została wyniki badań potwierdzające rozpoznanie nowego gatunku i charakteryzujące go.

Holotyp N.attenboroughii znaleziony został na szczycie góry Victoria Peak (1726m n.p.m.) na wyspie Palawan. I jak w przypadku gatunkowego boomu w Himalajach, tak i ten gatunek jest endemiczny. Nie powinno to być jednak zaskoczeniem. Na archipelagu, na którym leżą Filipiny, występuje w sumie 17 gatunków dzbanecznika, z czego 16 jest endemicznych (jest to dość powszechne na wyspach Oceany Spokojnego – izolacja geograficzna sprzyja specjacji).

N.attenboroughii jest gatunkiem dużym – wyrastać może nawet do 1.5 metra ponad powierzchnię ziemi. Liście mają od 25 do 40 cm długości i od 10 do 15 cm szerokości. Jednym słowem: ręki bym do środka nie pchał.

„A spectacular new species of Nepenthes L. (Nepenthaceae) pitcher plant from central Palawan, Philippines”, Robinson, A.S., A.S. Fleischmann, S.R. McPherson, V.B. Heinrich, E.P. Gironella & C.Q. Peña, Botanical Journal of the Linnean Society 159(2): 195–202; DOI: 10.1111/j.1095-8339.2008.00942.x (2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s