Kocie dziwadła i genetyczny imprinting

Lwy? Nie. Tygrysy? Też nie. Największe znane koty to lygrysy. Lygrysy to hybrydy: zwierzaki urodzone z mamy tygrysicy i taty lwa. Krzyżówka w drugą stronę (mama lwica i tata tygrys) to tyglew. Tyglewy jednak bardzo rzadko rosną większe od rodziców, podczas gdy w przypadku lygrysów jest to niemal regułą.

A teraz pytanie: skąd dokładnie biorą się lygrysy? Odpowiedzią jest zaś genetyczny imprinting.

Genetyczny imprinting to zjawisko wyciszenia jednego z alleli genu poprzez jego metylację. W przypadku genów podlegających imprintingowi albo allel pochodzący od matki albo allel pochodzący od ojca jest zmetylowany. W zależności od płci potomstwa ten sam gen musi ulegać odpowiedniej modyfikacji w czasie produkcji gamet. I tak też się oczywiście dzieje.

Geny podlegające imprintingowi pozostają pod wpływem znacznie silniejszej selekcji naturalnej niż zwykłe geny. Dzieje się tak dlatego, że – ponieważ przez cały czas aktywna jest tylko jedna wersja genu – każda mutacja jest natychmiast widoczna w fenotypie. W związku z tym geny te ewoluują bardzo szybko. Różnice w wyglądzie lygrysów i tyglewów to właśnie odzwierciedlenie różnic w imprintingu pewnych genów u rodziców.

Otóż obecnie uważa się, że imprinting jest skutkiem konfliktu między genami rodziców. Ponieważ pewne cechy dziedziczone od ojca mogą nie być potrzebne lub wręcz szkodliwe dla żeńskiego potomstwa i vice versa – pewne cechy dziedziczone po matce mogą nie być wskazane dla męskiego potomstwa, problem został rozwiązany przez wyciszenie jednego z alleli. Różnice w imprintingu genów odpowiedzialnych za wzrost u lwów i tygrysów to wynik ich sposobu funkcjonowania jako społeczeństw. Lwy są zwierzętami stadnymi. Lwica może i będzie się parzyć z wieloma partnerami. Potomstwo tych lwów, których geny promują większe rozmiary, będzie miało lepszy start. Jednak z punktu widzenia lwicy wszystkie jej dzieci powinny mieć równy start (bo wszystkie są z nią spokrewnione w tym samym stopniu). Dlatego jej geny będą zwalczać geny ojców odpowiedzialne za rozmiar. Zupełnie inaczej ma się rzecz o tygrysów, które z natury są samotnikami. Ponieważ tygrysica ma zawsze tylko jednego partnera, nie musi się martwić o rywalizację (genetyczną) pomiędzy jej potomstwem. Jeśli więc dojdzie do kontaktu między tygrysicą i lwem, geny tygrysicy nie mają żadnej obrony przed genami wzrostu lwa – i stąd też bierze się przerośnięte potomstwo…

Na pocieszenie dodam jednak, że nie ma obaw, że spotkacie te olbrzymie drapieżniki gdzieś w dziczy. Lwy i tygrysy nie spotykają się w naturze.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s