Nowoodkryte afrykańskie giganty na wymarciu?

Do dzisiaj poznanych zostało ponad 40 tysięcy pająków – jednego z najliczniejszych rzędów w świecie zwierząt. Mimo to daleko jesteśmy jeszcze od poznania wszystkich istniejących gatunków – wiele z których jest prawdopodobnie endemiczne lub na tyle rzadkie, że umyka polującym na nie zoologom. Ci jednak mają też swoje sposoby, dzieki którym rząd pająków wzbogaca się o około pół tysiąca nowych gatunków rocznie.

N. komac/Kuntner M., Coddington J.A., PLoS ONE 4(10): e7516
N. komac/Kuntner M., Coddington J.A., PLoS ONE 4(10): e7516

Jednak ostatni nowy gatunek z rodzaju Nephila był opisany w XIX wieku. A gdy znaleziono kolejny, to od razu okazał się strzałem z grubej rury…

Kilka dni temu dwóch badaczy ze Słowenii i Stanów Zjednoczonych opublikowało w piśmie PLoS ONE pracę, w której opisali nowy gatunek z rodzaju Nephila, nazwany Nephila komac ku pamięci Andreja Komaca – najlepszego przyjaciela jednego z autorów, który zginął w wypadku mniej więcej w czasie, gdy dokonywali oni swojego odkrycia (i czyż można pamięć kolegi zachować w piękniejszy sposób?).

Nowy gatunek występuje w południowej Afryce: w RPA, Tanzanii oraz na Madagaskarze. Jest to obecnie największy znany pająk tkający sieci. Uwzględniając jedna, jak niewiele osobników zostało znalezionych i opisanych, bardzo prawdopodobne jest, że jest to gatunek bliski wymarciu (ze względu na kurczące się siedliska w RPA) lub żyjący w ekosystemach trudno dostępnych dla ludzi.

Rodzaj Nephila zawiera jedne z największych pająków tkających sieci na Ziemi. Jednak nowoodkryty N. komac jest największym spośród znanych gatunków tego rodzaju. Gigantyczne (jak na pajęczaki oczywiście) samice osiągają rozmiary tułowia dochodzące do 4 cm (samce zazwyczaj są do czterech razy mniejsze, gatunek wyraźnie więc wykazuje dymorfizm płciowy), zaś rozpiętość odnóży może dochodzić do kilkunastu centymetrów.

Kiedy więc zdarzy się Wam pojechać na wycieczkę do Afryki, strzeżcie się: czterocentymetrowy pająk może się wydawać niepozorny, ale jego sieci mogą osiągać nawet metr średnicy, co pozwoli im upolować nawet tak dużego ssaka jak człowiek (taki żarcik…).

„Discovery of the Largest Orbweaving Spider Species: The Evolution of Gigantism in Nephila„, Matjaž Kuntner, Jonathan A. Coddington, PLoS ONE 4(10): e7516; DOI: 10.1371/journal.pone.0007516 (21 Oct 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s