Molekuła miesiąca – plastikowe szczęście

Większości z nas plastiki kojarzą się w nierecyclingowalnymi pojemnikami na żywność, różnego rodzaju przyrządami z gatunku pomocy domowych, zabawkami, foliami ociepleniowymi. Jednym słowem – wszelkiego rodzaju śmieciem, z którego pożytek jest zazwyczaj krótkotrwały. W Muzeum Nauki w Londynie trwa właśnie wystawa z okazji 100 lat istnienia plastiku – i chociaż przypomina ona, że gdy plastiki pojawiły się po raz pierwszy na początku XX wieku, były przełomem w przemyśle materiałów, to jednak po wyjściu z ekspozycji pozostaje niesmak. Bo o ile w latach 50. plastikowe krzesła mogły być krzykiem mody, o tyle dzisiaj są raczej jej agonalnym wrzaskiem.

www.wikipedia.org
http://www.wikipedia.org

Traktujemy więc plastik jako zło niedoścignione, które jest niezbędne do życia, a nie ma się go jak pozbyć. Nie należy jednak nie doceniać tych materiałów i dlatego dzisiaj dwa słowa o jednym z nich (a w przyszłości być może o innych): o poliuretanie.

Synteza liniowych poliuretanów. R może być czymkolwiek / www.wikipedia.org
Synteza liniowych poliuretanów. R może być czymkolwiek/ http://www.wikipedia.org

Poliuretan to organiczny polimer powstający poprzez wiązanie alkoholi i/lub amin do grup karbaminianowych, dających ugrupowanie uretanowe. Główny trzon monomerów może się różnić w zależności od poliuretanu i dzięki temu – w zależności jaki związek został użyty do syntezy plastiku – poliuretany to bardzo różnorodna grupa materiałów.

I tak w obrębie poliuretanów znajdziemy elastyczne pianki o niskiej gęstości, stosowane między innymi do wyrobu mebli (np. pianki materacowe, kto ma stare auto, ten wie o czym mówię); ale także pianki nieco sztywniejsze stosowane jako materiały izolacyjne. Jednak zmieniając odrobinę tylko skład poliuretanu piankę możemy zamienić na plastik elastyczny taki, jaki na przykład jest używany w podeszwach do butów. Wrescie należą do tej grupy też plastiki sztywne, stosowane do konstrukcji maszyn różnego typu. Innymi słowy – co kto woli… I chociaż możemy się strzępić na nieekologiczność tego produktu, to szybko zauważymy, że gdybyśmy zdecydowali się usunąć poliuretany z naszego życia, zostanie nam mieszkanie w lepiankach i noszenie skór.

Na koniec muszę jednak wyjaśnić tytuł tego posta. Bo oczywiście dostrzegam, jak duże jest znaczenie tych materiałów w życiu każdego z nas, czy tego chcemy czy nie, to jednak daleko jeszcze stąd do dawania nam szczęścia. Otóż 14 lat temu firma sprzedająca szczęście na sztuki – Durex – zdecydowała się wprowadzić na rynek pierwsze kondomy nielateksowe, które były produkowane właśnie z poliuretanów! Wiem, że teraz obrońcy życia nienarodzonego rzucą się na mnie z motykami za te słowa, ale podejrzewam, że pozostałe 99,9999% ludzkości zgodzi się ze mną całkowicie – kondomy nielateksowe były (i nadal są) rewolucją! A już zwłaszcza zgodzą się ze mną wszyscy ci, którzy cierpią na uczulenie na lateks (a może to być w zależności od populacji od 1 na 100, do nawet 1 na 10 osób!).

Kariera poliuretanu jako tradycyjnej gumki kończy się jednak. Nie byłem tego do końca świadomy, gdy zaczynałem pisać ten tekst, ale w wyniku szybkiego researchu odkryłem, że Durex wycofał z produkcji linię kondomów poliuretanowych Avanti w roku 2008. Szczęście nie jest jednak dla nas stracone – Avanti zostały zastąpione przez nowy produkt, tym razem wykonany z innego polimeru: poliisoprenu (który najwyraźniej daje jeszcze więcej szczęścia na zakupioną jednostkę :)).

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s