Drzewa w diecie podmorskich stworów

Wydawałoby się, że żyjące w głębinach mórz kraby oraz rosnące na lądzie drzewa niewiele może łączyć. Po raz kolejny jednak okazuje się, że nic w przyrodzie nie ginie – i to dosłownie.

W pracy opublikowanej dwa miesiące temu w Marine Biology Caroline Hoyoux opisała podmorskie kraby z gatunku Munidopsis andamanica, żywiące się drewnem. Skorupiaki te jedzą drewno pochodzące z pni oraz liści obumarłych drzew, które spływa do oceanów, ale także drewnem pochodzącym na przykład z wraków statków! To, nie tak znowu nieoczekiwane, odkrycie pokazuje, jak ważne są organiczne odpady dla niektórych morskich ekosystemów.

Munidopsis andamanica /©2009 Caroline Hoyoux

„Wood-based diet and gut microflora of a galatheid crab associated with Pacific deep-sea wood falls”, Caroline Hoyoux, Magali Zbinden, Sarah Samadi, Françoise Gaill and Philippe Compère, Marine Biology 156(12): 2421-39; DOI: 10.1007/s00227-009-1266-2 (Nov 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s