Drzewa w diecie podmorskich stworów

Wydawałoby się, że żyjące w głębinach mórz kraby oraz rosnące na lądzie drzewa niewiele może łączyć. Po raz kolejny jednak okazuje się, że nic w przyrodzie nie ginie – i to dosłownie.

W pracy opublikowanej dwa miesiące temu w Marine Biology Caroline Hoyoux opisała podmorskie kraby z gatunku Munidopsis andamanica, żywiące się drewnem. Skorupiaki te jedzą drewno pochodzące z pni oraz liści obumarłych drzew, które spływa do oceanów, ale także drewnem pochodzącym na przykład z wraków statków! To, nie tak znowu nieoczekiwane, odkrycie pokazuje, jak ważne są organiczne odpady dla niektórych morskich ekosystemów.

Munidopsis andamanica /©2009 Caroline Hoyoux

„Wood-based diet and gut microflora of a galatheid crab associated with Pacific deep-sea wood falls”, Caroline Hoyoux, Magali Zbinden, Sarah Samadi, Françoise Gaill and Philippe Compère, Marine Biology 156(12): 2421-39; DOI: 10.1007/s00227-009-1266-2 (Nov 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s