Kwiat o najcieńszych płatkach świata

Ophrys apifera - jeden z wielu gatunków storczykowatych /www.wikipedia.org

Orchidee to jedna z najliczniejszych, o ile nie najliczniejsza rodzina w świecie roślin nasiennych. Znanych jest blisko 22 tysiące gatunków, a szacuje się, że nawet więcej – nieścisłości wynikają z różnic poglądów na temat  taksonomii tej rodziny.

Dodatkowo liczba ta stale rośnie. Każdego roku do kolekcji dodawanych jest około 800 nowych gatunków. I są na świecie ludzie, którzy orchideom poświęcają całe kariery. Do takich ludzi należy Lou Jost – odkrywca najmniejszej orchidei świata.

Dr. Lou Jost, były fizyk, obecnie ekolog, biogeograf, et cetera, et cetera, w ciągu ostatniej dekady wzbogacił księgi Towarzystwa Linneusza o 60 nowych gatunków orchidei oraz 10 innych nowych gatunków roślin. W trakcie swoich niedawnych badań w Ekwadorze odkrył, wśród korzeni innej badanej przez niego rośliny, skrywającą się maleńką roślinkę. Zabrał ją do domu i odhodował, aż do zakwitnięcia. I tu, niespodzianka. Oczywiście po takim maleństwie – kwiaty mają niewiele ponad 2 milimetry (sic!) średnicy – należy się spodziewać cech niezwykłych i niewystępujących u innych roślin. Otóż nowa orchidea – z rodzaju Platystele (zawierającego blisko 100 głównie miniaturowych gatunków) – ma kwiaty, których płatki są grubości jednej warstwy komórek!

Nowoodkryta orchidea z rodzaju Platystele /Lou Jost ©2009

Tym samym nowe odkrycie zdetronizowało gatunek Platystele jungermannioides jako najmniejszy gatunek orchidei na Ziemi. Jednak przy tempie 800 gatunków na rok, zobaczymy, jak długo nowa roślinka utrzyma się na tej pozycji…

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s