Lecz mózg herbatą

Wiele chorób zwyrodnieniowych mózgu zaczyna się od błędnie sfałdowanych białek. Coś w mózgu dzieje się nie tak: może to być wina genów, może to być wina wieku, może to być wina czynnika zakaźnego. Białka, które normalnie sfałdowałyby w rozpuszczalną w wodzie formę, tworzą struktury, które chętnie lepią się do siebie – po czym wytrącają się z roztworu w postaci specyficznych inkluzji nazywanych włóknami amyloidowymi (lub po prostu amyloidami).

Skan MRI mózgu /www.wikipedia.org

Powstawanie amyloidów jest przyczyną takich chorób, jak choroby Alzheimera i Parkinsona, opisywana przeze mnie kiedyś dziedziczna choroba Huntingtona, czy choroby prionowe (takie jak choroba Creutzfeldta-Jakoba, czy kuru). Pojawiają się także w przypadku niektórych nowotworów takich jak na przykład szpiczak mnogi.

W grudniowym Nature Chemical Biology grupa badaczy z Filadelfii i Bostonu pokazała, jak mieszanka dwóch małych cząsteczek (jedna z których występuje w obfitości w zielonej herbacie) może pomóc w walce z amyloidami, otwierając być może drogę do lepszego leczenia wspomnianych chorób.

O tym, że za pomocą małych organicznych molekuł (małych nie znaczy prostych!) można eliminować niektóre typy prionów i amyloidów, grupa z Filadelfii pisała już wcześniej. W zeszłym roku naukowcy opublikowali – do spółki z kolegami z MIT i Instytutu Scrippsa – pracę w PNAS, w której opisali działanie 4,5-dianilinoftalimidu (DAPH-1) i jego analogów. DAPH-1 zapobiegał (a właściwie odwracał) amyloidogenezę amyloidu beta-42, a także likwidował jego cytotoksyczne działanie. Badacze pokazali, że w czasie tworzenia włókien amyloidowych DAPH oddziaływał z jądrem powstającego amyloidu zapobiegając oligomeryzacji białek we włókno.

W swojej najnowszej pracy, w której badacze połączyli siły z kolegami z Bostonu, i skupili się w pierwszej mierze na galusanie epigallokatechiny (EGCG). EGCG występuje obficie w zielonej herbacie i jest niezwykle silnym antyoksydantem (100-krotnie silniejszym niż witamina C). Do tej pory badano go już pod kątem potencjalnego zastosowania przy leczeniu AIDS oraz kilku różnych rodzajów raka.

Galusan epigallokatechiny /www.wikipedia.org

W swoich dość wyczerpujących badaniach naukowcy pokazali, że owszem EGCG ma działanie hamujące na pewne typy amyloidów i może blokować ich skutki cytotoksyczne. Poszli jednak o krok dalej i postanowili wypróbować mieszankę EGCG z DAPH-12 (pochodną DAPH-1). Udało im się pokazać, że jest to mieszanka synergetyczna – związki nie tylko mają działanie komplementarne, hamując rozwój tych typów amyloidów, które są odporne na działanie drugiej cząsteczki, ale także wzmacniając się nawzajem.

Amyloidy poddane działaniu mieszanki EGCG i DAPH-12 ulegały rozpuszczeniu. Jeden (i oby jedyny) haczyk w badaniu – przeprowadzono je na drożdżach. I chociaż podobnych efektów można, zdaniem autorów, spodziewać sie w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na wykazanie, że taka – lub być może wkrótce jakaś lepsza – kombinacja związków ma działanie terapeutyczne u ludzi.

W międzyczasie, prosta życiowa porada: chcesz być zdrowy – pij zieloną herbatę!

Direct and selective elimination of specific prions and amyloids by 4,5-dianilinophthalimide and analogs (2008), Huan Wang, Martin L. Duennwald, Blake E. Roberts, Leslie M. Rozeboom, Yingxin L. Zhang, Andrew D. Steele, Rajaraman Krishnan, Linhui Julie Su, Drees Griffin, Samrat Mukhopadhyay et al., PNAS 105(20): 7159-64

A synergistic small-molecule combination directly eradicates diverse prion strain structures (2009), Blake E Roberts, Martin L Duennwald, Huan Wang, Chan Chung, Nicholas P Lopreiato, Elizabeth A Sweeny, M Noelle Knight  &  James Shorter, Nature Chemical Biology 5:936-46

4 Comments

    1. I kolejny zgrabny tytuł mi nie wyszedł. A tak na serio, to podejrzewam, że większość substancji naturalnych stosowanych w tego typu badaniach, w przypadku których wykazano, że mają jakieś działanie terapeutyczne, nie występuje naturalnie w stężeniach dających takie działanie.

      A ostatnie czego bym chciał, to żeby ktoś się zatruł od nadmiernego picia zielonej (czy jakiejkolwiek innej) herbaty ;) Chociaż warto nadmienić, że efekty uboczne spisane na podanej przez Ciebie stronie są w większości dość oczywiste i zależne od bardzo konkretnych uwarunkowań (let’s face it, bycie w ciąży mnie na przykład nie grozi… :)).

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s