Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu przeczytacie o tym, czy system peer review jest obiektywny; o początkach dinozaurów; i o początkach ludzi w Azji; oraz o operacji płci u myszy.

1. W ostatnim BioScience grupa badaczy z Kanady opublikowała wyniki swoich badań, w których starali się sprawdzić, jaki wpływ na recenzję artykułu ma płeć autora, a także stopień zaawansowania kariery naukowej oraz płeć recenzenta. Otóż okazuje się, że – zgodnie zresztą z podejrzeniami – im bardziej doświadczony recenzent, tym bardziej jest on/ona krytyczny względem pracy. Sprawa oczywista – większa bowiem szansa, że przeszedł już ten proces kilkakrotnie zarówno jako recenzent, jak i jako recenzowany, wie więc, czego oczekiwać po solidnej pracy naukowej. Co może być jednak niejakim zaskoczeniem, to fakt, że płeć nie ma specjalnego znaczenia. Oczekiwano, że być może badanie potwierdzi, że recenzenci są bardziej skłonni sprzyjać autorom tej samej płci. Jednakże wygląda na to, że bynajmniej tak nie jest. Co więcej, badaczki są znacznie bardziej krytycznymi recenzentami niż badacze. Czyli innymi słowy, jak odrzucą Wam pracę, to winna jest prawie na pewno jakaś wredna baba! (pardon za ten nędzny seksizm).

„To Name or Not to Name: The Effect of Changing Author Gender on Peer Review”, Robyn M. Borsuk, Lonnie W. Aarssen, Amber E. Budden, Julia Koricheva, Roosa Leimu, Tom Tregenza, and Christopher J. Lortie, BioScience 59(11): 985-9; DOI: 10.1525/bio.2009.59.11.10 (Dec 2009)

2. Nowe odkrycie skamieniałości teropoda w Nowym Meksyku wskazuje, że do wczesnej dywersyfikacji dinozaurów w trzy grupy (teropody, zauropodomorfy i dinozaury ptasiomiedniczne) doszło na terenach obecnej Ameryki Południowej – wówczas ciągle będącej jedynie fragmentem Pangei – jeszcze przed ich rozprzestrzenieniem na tereny pozostałych kontynentów.

„A Complete Skeleton of a Late Triassic Saurischian and the Early Evolution of Dinosaurs”, Sterling J. Nesbitt, Nathan D. Smith, Randall B. Irmis, Alan H. Turner, Alex Downs, Mark A. Norell, Science 326(5959): 1530-3; DOI: 10.1126/science.1180350 (11 Dec 2009)

3. Jeśli kiedyś dręczyło Was pytanie: czy ludzie do Azji wtargnęli szeroką ławą jak husarska konnica, czy też może wkradali się powoli, małymi grupami, by mozolnie, ale stopniowo zaludnić ten największy z kontynentów (a także jeśli nigdy Was nie dręczyło, ale i tak chcielibyście wiedzieć), to najnowszy numer Science dostarcza odpowiedzi. Human Genome Organisation opublikowało wyniki olbrzymiego badania, w którym analizowano polimorfizmy pojedynczych nukleotydów w populacji azjatyckiej – lub mówiąc po ludzku różnice w materiale genetycznym między różnymi azjatyckimi społecznościami, aby sprawdzić, jak blisko są ze sobą spokrewnione. Wniosek: blisko. A nawet więcej – wszystkie pochodzą od jednej grupy ludzi, która przywędrowała do Azji z Afryki około 60000-75000 lat temu. Dotychczasowe teorie głosiły, że była to zaledwie pierwsza fala migracji, po której nastąpiły kolejne nadciągające jednak poprzez północną część kontynentu (pierwsza fala nadeszła południem, przez Indie i Azję Południowowschodnią). Opublikowane badanie sugeruje jednak, że populacja Negrito, która uważana jest za potomków migracji północnej, jest bardzo blisko spokrewniona ze społecznościami z południowego wschodu Azji, co sugeruje znacznie późniejszego wspólnego przodka – najpewniej pierwszych ludzi w Azji, którzy dopiero po przybyciu na kontynent rozeszli się w przeciwnych kierunkach.

„Mapping Human Genetic Diversity in Asia”, The HUGO Pan-Asian SNP Consortium, Science 326(5959): 1541-5; DOI: 10.1126/science.1177074 (11 Dec 2009)

4. W ostatnim numerze Cell międzynarodowa grupa badaczy donosi: kobiety muszą wciąż walczyć z męską stroną swej natury. A przynajmniej sprawdza się to u myszy. Zaczęło się jak zwykle – od wyciszenia mysiego genu. W tym przypadku – genu FOXL2 w dojrzałych mysich jajnikach. Po kilku tygodniach myszy przebadano. Okazało się, że jajniki produkują na potęgę testosteron. Wskazuje to na to, że ten szlak metaboliczny musi być w jajnikach stale hamowany. Dzieje się to właśnie dzięki genowi FOXL2, który współpracując z receptorami estrogenowymi komórek hamuje inny gen, SOX9, odpowiedzialny za rozwój jąder. Więcej: w piśmie Cell, a także w doniesieniach w Nature oraz Science.

„Somatic Sex Reprogramming of Adult Ovaries to Testes by FOXL2 Ablation”, N. Henriette Uhlenhaut, Susanne Jakob, Katrin Anlag, Tobias Eisenberger, Ryohei Sekido, Jana Kress, Anna-Corina Treier, Claudia Klugmann, Christian Klasen, Nadine I. Holter, Dieter Riethmacher, Günther Schütz, Austin J. Cooney, Robin Lovell-Badge and Mathias Treier, Cell 139(6): 1130-42; DOI: 10.1016/j.cell.2009.11.021 (Dec 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

3 Comments

 1. Czyli innymi słowy, jak odrzucą Wam pracę, to winna jest prawie na pewno jakaś wredna baba! (pardon za ten nędzny seksizm).
  Oj tak. Przyznam, że akurat tak się złożyło, że o wszystkich pracach, które recenzowałam (niewiele ich wprawdzie było) miałam niskie mniemanie i sugerowałam odwalenie. Nie miało to oczywiście nic wspólnego z żenującą czasem ich jakością, tym że autorzy udawali, że nie rozumieją, co się do nich mówi, czy tym że nie chciało im się wprowadzać poprawek. Wszystko dlatego, że wredna baba ze mnie ;-)

  Polubienie

  1. W istocie, autorzy coś tam wspominają o innych oczekiwaniach, jakie panie wiążą z procesem peer review. Myślę, że można po prostu powiedzieć, że badaczki (w odróżnieniu od niechlujnych badaczy) mają – zwłaszcza w naukach biologicznych – wyższe standardy.

   Mam nadzieję, że dość teraz posłodziłem :P

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s