Polskie prapoczątki czworonogów

Dzisiejszy Nature publikuje pracę polskich badaczy, w której opisali oni najprawdopodobniej najwcześniejsze ślady istnienia tetrapodów. Odkrycie jest bardzo znaczące – przesuwa bowiem powiem okres pojawienia się tych zwierząt w czasie o jakieś 20 milionów lat wstecz – 10 milionów lat wcześniej niż szczątki Tiktaalika roseae – formy przejściowej między rybami a tetrapodami. Jest to więc niewątpliwie odkrycie, które zatrząśnie posadami paleontologii.

Rozpisywał się nie będę za bardzo, znacznie więcej możecie znaleźć tu i tu (po polsku) oraz tu, tu, tu, i jeszcze tu oraz tu i tutaj (po angielsku). A na koniec filmik propagandowy Nature:

„Tetrapod trackways from the early Middle Devonian period of Poland”, Niedźwiedzki, G., Szrek, P., Narkiewicz, K., Narkiewicz, M., & Ahlberg, P., Nature 463(7277): 43-8; DOI: 10.1038/nature08623 (7 Jan 2010)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Reklamy

1 Comment

  1. Wreszcie powróciłem do czytania Twojego bloga po małej przerwie. Teraz możesz spodziewać się wysypu moich komentarzy…
    Co do samego tematu, to jest to dla mnie jest niesamowita sprawa! Jeśli świat naukowy przyjmie te odkrycia, to będziemy przepisywali duże fragmenty w niektórych podręcznikach!
    A swoją drogą – publikacja w Nature – to jest coś! :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s