Mistrzowie makijażu, czyli nowe oblicza neandertalczyków

Homo sapiens neanderthalensis /www.wikipedia.org

Ile razy zdarzyło się Wam popaść w okropny gatunkizm i zwyzywać kogoś od neandertalczyków? Ile razy, rozjuszeni czyimś brakiem kultury, obycia i dobrych manier, rzucaliście im w twarz ‚ty prymitywny neandertalczyku!’? Ile razy czytając w gazecie lub książce, bądź oglądając w telewizji program o pochodzeniu człowieka, myśleliście z wyższością o tym naszym intelektualnie uboższym kuzynie? Ile razy naśmiewaliście się przy różnych okazjach z jego wielkiej szczęki i małej czaszki, sugerując, że za tym niewielkim czołem kryje się ptasi móżdżek?

Na tym koniec. Homo sapiens neanderthalensis jest oficjalnie nie tylko sapiens, ale także bynajmniej nie mniej cywilizowany od tej gałęzi gatunku, z której wywodzą się ludzie współcześni. Donosi o tym międzynarodowa grupa badaczy europejskich w swojej pracy w piśmie PNAS.

Naukowcy badali znaleziska pochodzące z dwóch stanowisk na Półwyspie Iberyjskim. Wiek obiektów oszacowano na ok. 50000 lat temu – były to m.in. rzeźbione i barwione muszle morskie, służące niemal na pewno jako biżuteria. Znaleziono także ślady innych barwników, które najprawdopodobniej stosowane były jako makijaż.

Odkrycie jest bardzo znaczące, ponieważ podobne znaleziska, świadczące o stosowaniu ozdób lub malowaniu ciała, pochodzące z Afryki i Bliskiego Wschodu i dotyczące Homo sapiens sapiens, są uznawane za objawy myślenia symbolicznego, które charakteryzować miało – według do tej pory funkcjonujących hipotez – wczesnych ludzi współczesnych, ale nie Neandertalczyków.

Muszle stosowane m.in. jako biżuteria odnalezione w Cueva de los Aviones /PNAS, Zilhao et al. ©2010

Były już wcześniej opisywane znaleziska obiektów o podobnych funkcjach, stosowanych przez neandertalyczków. Tłumaczono to jednak kontaktem pomiędzy neandertalczykami, a wczesnymi ludźmi współczesnymi. Jak podsumowują autorzy pracy, ze względu na wiek znaleziska oraz jego lokalizację geograficzną, w tym wypadku nie może być mowy o wpływie Homo sapiens sapiens – jest to więc niezbity dowód na to, że neandertalczycy wcale nie byli od nas gorsi. A przynajmniej nie w kwestii mody…

„Symbolic use of marine shells and mineral pigments by Iberian Neandertals”, João Zilhão, Diego E. Angelucci, Ernestina Badal-García, Francesco d’Errico, Floréal Daniel, Laure Dayet, Katerina Douka, Thomas F. G. Higham, María José Martínez-Sánchez, Ricardo Montes-Bernárdez, Sonia Murcia-Mascarós, Carmen Pérez-Sirvent, Clodoaldo Roldán-García, Marian Vanhaeren, Valentín Villaverde, Rachel Wood, and Josefina Zapata, PNAS (adv. publ. online); DOI: 10.1073/pnas.0914088107 (11 Jan 2009)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s