Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu (w większości krótko i zwięźle) przeczytacie o tym, czym jeszcze – poza 1.5% materiału genetycznego – różnimy się od szympansów; o tym, dlaczego światło pogarsza migrenę; na koniec, by podgrzać atmosferę dyskusji o ociepleniu klimatu (puenta nie zamierzona), o tym, jaki wpływ na klimat ma cieśnina Beringa.

1. W najnowszym Nature grupa badaczy ze Stanów i Holandii donosi o zsekwencjonowaniu chromosomu Y u szympansów. Jest to drugi po ludziach gatunek, dla którego wykonano tak szczegółową analizę tego chromosomu. W odróżnieniu od ludzi jednak, u szympansów chromosom Y mutuje w zastraszającym tempie. Autorzy podkreślają ogromną różnicę między ludzkim i szympansim igrekiem, sugerując, że chromosom ten został wręcz ‚przeprojektowany’ w toku ewolucji. Różnice te mogą, ich zdaniem, wynikać np. z innej strategii prokreacji: samice szympansie – w odróżnieniu od ludzkich – często parzą się z licznymi samcami w jednej ‚sesji’. W związku z tym o prokreacyjnym sukcesie samców decyduje żywotność/sprawność plemników. I ten prawdziwy wyścig zbrojeń miałby napędzać zmiany w chromosomie płci, który w dużej mierze kontroluje produkcję spermy.

„Chimpanzee and human Y chromosomes are remarkably divergent in structure and gene content”, Jennifer F. Hughes, Helen Skaletsky, Tatyana Pyntikov1, Tina A. Graves, Saskia K. M. van Daalen, Patrick J. Minx, Robert S. Fulton, Sean D. McGrath, Devin P. Locke, Cynthia Friedman, Barbara J. Trask, Elaine R. Mardis, Wesley C. Warren, Sjoerd Repping, Steve Rozen, Richard K. Wilson  &  David C. Page, Nature (adv. publ. online); DOI: 10.1038/nature08700 (13 Jan 2010)

2. Naukowcom dociekającym, dlaczego cierpiący na migrenę często znajdują ukojenie w ciemnych pomieszczeniach, z pomocą przyszli niewidomi pacjenci. Badając chorych o różnym stopniu upośledzenia wzroku badaczom udało się zawęzić pole działania do komórek siatkówki, w szczególności zaś komórek zawierających melanopsynę – wrażliwy na światło z zakresu niebieskiego barwnik. Badania na gryzoniach wykonane przez grupę wykazały, że komórki, w których melanopsyna ulega ekspresji, połączone są z komórkami nerwowymi we wzgórzu, odpowiedzialnymi za ból.

„A neural mechanism for exacerbation of headache by light”, Rodrigo Noseda, Vanessa Kainz, Moshe Jakubowski, Joshua J Gooley, Clifford B Saper, Kathleen Digre  &  Rami Burstein, Nature Neuroscience (adv. publ. online); DOI: 10.1038/nn.2475 (10 Jan 2010)

3. Grupa klimatologów z Kolorado zastanawiała się, w jaki sposób cieśnina Beringa (i jej aktualny stan podwodno-nadwodny) wpływa na oscylacje lądolodów (zmiany ich rozmiarów i grubości) w czasie epok lodowcowych.  Wiedząc, że zmiany w poziomie mórz powodowały w przeszłości zamykanie cieśniny, grupa skonstruowała model uwzględniający dane geologiczne pochodzące z osadów oceanicznych, a także wyniki obliczeń dotyczących precesji, ekscentryczności oraz nachylenia ekliptyki Ziemi, z którego wynika, że to właśnie cieśnina Beringa (bądź jej brak) była odpowiedzialna za oscylacje lądolodów. Model wyjaśnia to zjawisko dość dobrze (więcej szczegółów o tym, jak to wyjaśnia, znajdziecie w pracy), co daje nadzieję na to, że przewidywania przyszłych zmian klimatu z jego zastosowaniem mogę być nieco bardziej dokładne niż obecnie… Ale oczywiście, jak podkreślają autorzy, więcej badań i dopracowanie modelu jest ciągle konieczne. Ach, po prostu urok samopoprawiającej się nauki…

„Influence of Bering Strait flow and North Atlantic circulation on glacial sea-level changes”, Aixue Hu, Gerald A. Meehl, Bette L. Otto-Bliesner, Claire Waelbroeck, Weiqing Han, Marie-France Loutre, Kurt Lambeck, Jerry X. Mitrovica  &  Nan Rosenbloom, Nature Geoscience (adv.publ. online) ; DOI: 10.1038/ngeo729 (10 Jan 2010)

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s