Rafała wypiski z prasy

A w tym tygodniu przeczytacie o nowych niesamowitych materiałach stosowanych w medycynie; o kolejnym – o matko, o matko, ależ się tutaj ekscytująco zrobiło – gatunku człowieka; a na koniec najnowsze doniesienie ze świata wód: mityczny pół wieloryb, pół rekin jest faktem!

1. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Kansas opublikowała w tym tygodniu wyniki swoich badań nad nowoczesnymi materiałami, które najwyraźniej są przyszłością medycyny. Grupa opracowała substancję, która po zmieszaniu z enzymem – politotonikazą – zmienia formę z półpłynnej w trwały, a zarazem elastyczny polimer. Skutkiem ubocznym reakcji politotonikazy ze związkiem jest wytworzenie wokół substancji warunków antyseptycznych. Badacze chcą wykorzystać tę substancję do tworzenia protez w warunkach bojowych – substancja mogłaby jednocześnie oczyszczać i zasklepiać rany. W dodatku część połączeń w obrębie polimeru może przewodzić impulsy elektryczne, symulując zachowania neuronów, dzięki czemu w przyszłości materiał może być użyty do produkcji bardziej funkcjonalnych protez całych organów: palców, stóp, czy może nawet większych części kończyn.

„1-nitro-polyethanedimethoxysilica derivatives of polytotonicase as a new solutions for modern medicine”, Matthew Drown, Katherine James, Ali Ibrahim and Gemma Hopkins, Brit. Org. Lett. Lett. Org. Chem. Kinet. Studies 2(17): 34-41; DOI: bollocks/polytotonica1-04-2010 (1 Apr 2010)

2. Badania na mitochondrialnym DNA pochodzącym z bardzo dobrze zachowanych szczątków odnalezionych w lasach Ituri wskazują, że jeszcze nie tak dawno – bo zaledwie kilkaset lat temu – okolice zamieszkiwane były nie tylko przez Pigmejów, ale także przez inny lud, którego materiał genetyczny znacznie odbiega od materiału genetycznego ludzi współczesnych. Odbiega do tego stopnia, że można mówić o obecności odrębnego gatunku! Jest więc szansa, że znaleziono ślad kolejnego zaginionego ogniwa, które w dodatku stąpało po ziemi nie dawniej niż kilkanaście pokoleń temu!

„Pigmoidal nation’s traces found in the materials from Ituru Rainforest” G. Obueme, K. Gwandu, J. Portman, E. Joel, Z. Wheem J. of Kin. Etiol. 1(3): 11-13; DOI: joke/newman.1.04.2010 (1 Apr 2010)

3. Bardzo długo podejrzewano, że głęboko w oceanach żyją olbrzymie ssaki przypominające pół wieloryba, pół rekina. Wszystko to do tej pory można było włożyć między bajki. Do czasu. Ekipa BBC kręcąca właśnie nowy dokument o migracji płaszczek zupełnie przez przypadek sfotografowała zwierzę, które po bliższych oględzinach filmu okazało się być właśnie owym mitycznych stworem! Teraz pozostaje jedynie takiego złapać i pobrać próbki (ach, to naukowe podejście), żeby potwierdzić, czy w istocie jest to ssak, czy też gigantyczna ryba. Ale sam fakt istnienia tego organizmu jest już ewenementem. Resztę opowiedzą Wam sami producenci z BBC:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to FurlAdd to Newsvine

6 Comments

      1. Oh, wiem, widziałem go wcześniej. Nawet się zastanawiałem, czy tego nie wrzucić, ale doszedłem do wniosku, że sporo osób musiało go już widzieć. I jak widać miałem rację :)

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s