O tym, jak wszyscy homeopaci poszli z torbami

Zasięgnięte z bloga Viktora Poóra (w serwisie nature.com):

Jak słusznie zauważa sam autor – zwolenników homeopatii nie da się pobić na argumenty logiczne. Trzeba ich więc potraktować ich własną bronią – i czynić to tak długo, aż wypadną całkiem z biznesu :)

Reklamy

4 Comments

 1. W mojej lokalnej aptece jest bardzo niewielka półeczka z homeopatią. Pani aptekarka zapytana o te leki zazwyczaj poleca Osillococcinum, a gdy klient tego nie chce tylko inny, to rozkłada ręce i mówi, że nie wie. Jednak ostatnio odwiedziłem aptekę w centrum handlowym (Superpharm) i tam znalazłem cały regał homeopatyków. Ręce mi opadły… No ale ludzie chcą, ludzie mają (takie podobno prawo rynku).

  Komiks świetny!

  Polubienie

  1. Nie no, prawa rynku prawami rynku, ale to by tylko miało sens, gdyby homeopatyki rzeczywiście były alternatywą dla tzw. medycyny tradycyjnej. Ale one jeśli działają, to tak jak powiedziałem, tylko na zasadzie placebo. I jestem pewien, że są schorzenia, na które to wystarczy – jakieś drobne niedogodności, może przeziębienia, może jakieś dziwactwa o podłożu stresowym. Ale jak ludzie zaczynają przedkładać to badziewie ponad niezbędne terapie lekowe przy chorobach poważnych – to się robi problem. A najlepsze jest to, że homeopatyki, jaki że oficjalnie lekami nie są, nie muszą przechodzić żadnych prób klinicznych. To o jakich prawach rynku my mówimy?

   A ludzie giną. Że wspomnę tylko nieodżałowanego Kaczmarskiego…

   Polubienie

  1. Trudno mi w to uwierzyć. To znaczy – jestem w stanie zrozumieć jeszcze naukowców, którzy będą się powoływać na efekt placebo i tak tłumaczyć działanie homeopatii. Efekt ten w końcu nie jest dobrze zrozumiany, a że jest prawdziwy, to już udowodniono. Ale naukowca, który bezkrytycznie stwierdza, że leki homeopatyczne działają – bo jest odcisk substancji leczniczej w wodzie, czy jak tam jeszcze to działanie jest tłumaczone – tego nigdy nie pojmę…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s