A Hawking mówi ‚nie’

Stephen Hawking w NASA /za: http://www.wikipedia.org; NASA (dom. publ.)

Niestety nie mogę wkleić filmiku z wywiadem z Hawkingiem (ach, te ograniczenia wordpress.com), więc powiem tylko, że jest to kontra do wywiadu z Martinem Reesem. Hawking bowiem wprost przeciwnie – uważa, że ludzi w kosmos słać powinniśmy. Co więcej, stawia on dość dramatyczną tezę, że jeśli ludzkość nie da rady skolonizować kosmosu w ciągu najbliższych dwustu lat, to skazana będzie na szybkie wyginięcie. Ot, taka optymistyczna wizja na dzieńdobry. Link do filmiku tutaj.

Reklamy

3 Comments

 1. Wydaje mi się to po prostu jest ludzką naturą, która dąży do odkrywania nowego i kolonizowania coraz to nowszych „rejonów” tak więc kolonizacja bliskiego nam kosmosu to moim zdaniem kwestia czasu.

  Polubienie

  1. Lata, lata temy Arthur C. Clarke w swojej powieści Miasto i Gwiazdy dumał nad tym, co by się stało, gdyby ludzie przestali ewoluować – doszli do takiego stanu rozwoju, że nie byłoby to więcej potrzebne – a następnie założyli utopię, do której jednak byliby ograniczeni (fizycznie). Odpowiedź jego była prosta: prędzej czy później (w jego książce jest to jednak raczej później) ludzka ciekawość, choćby nie wiem jak bardzo była wyciszana, dojdzie w końcu do słowa. Bo ciekawość, to coś, co, czasem można odnieść wrażenie, definiuje nas jako gatunek.

   Ciekawość zaś zasilona widmem wyginięcia to już naprawdę potężny bodziec.

   Polubienie

 2. Zgadzam się z Hawkingiem, jeśli nie zaczniemy działać w kierunku kolonizacji kosmosu i to działać skutecznie to Ziemia za kilkaset lat może okazać naszym zbiorowym grobowcem.

  Już teraz brakuje nam przestrzeni życiowej a żywność w przeciągu kilkudziesięciu lat, jeśli nie nastąpi jakaś radykalna zmiana, będzie towarem deficytowym z powodu przeludnienia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s