A Hawking mówi ‚nie’

Stephen Hawking w NASA /za: http://www.wikipedia.org; NASA (dom. publ.)

Niestety nie mogę wkleić filmiku z wywiadem z Hawkingiem (ach, te ograniczenia wordpress.com), więc powiem tylko, że jest to kontra do wywiadu z Martinem Reesem. Hawking bowiem wprost przeciwnie – uważa, że ludzi w kosmos słać powinniśmy. Co więcej, stawia on dość dramatyczną tezę, że jeśli ludzkość nie da rady skolonizować kosmosu w ciągu najbliższych dwustu lat, to skazana będzie na szybkie wyginięcie. Ot, taka optymistyczna wizja na dzieńdobry. Link do filmiku tutaj.

Advertisements

3 Comments

 1. Wydaje mi się to po prostu jest ludzką naturą, która dąży do odkrywania nowego i kolonizowania coraz to nowszych „rejonów” tak więc kolonizacja bliskiego nam kosmosu to moim zdaniem kwestia czasu.

  Lubię to

  1. Lata, lata temy Arthur C. Clarke w swojej powieści Miasto i Gwiazdy dumał nad tym, co by się stało, gdyby ludzie przestali ewoluować – doszli do takiego stanu rozwoju, że nie byłoby to więcej potrzebne – a następnie założyli utopię, do której jednak byliby ograniczeni (fizycznie). Odpowiedź jego była prosta: prędzej czy później (w jego książce jest to jednak raczej później) ludzka ciekawość, choćby nie wiem jak bardzo była wyciszana, dojdzie w końcu do słowa. Bo ciekawość, to coś, co, czasem można odnieść wrażenie, definiuje nas jako gatunek.

   Ciekawość zaś zasilona widmem wyginięcia to już naprawdę potężny bodziec.

   Lubię to

 2. Zgadzam się z Hawkingiem, jeśli nie zaczniemy działać w kierunku kolonizacji kosmosu i to działać skutecznie to Ziemia za kilkaset lat może okazać naszym zbiorowym grobowcem.

  Już teraz brakuje nam przestrzeni życiowej a żywność w przeciągu kilkudziesięciu lat, jeśli nie nastąpi jakaś radykalna zmiana, będzie towarem deficytowym z powodu przeludnienia.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s