Maszyny Rube Goldberga

Nazwa pochodzi nie skąd inąd, ale z książki ‚Wynalazki Rube Goldberga‚, autorstwa… Rube Goldberga. Jest to zbiór kartek pocztowych przedstawiających bardzo skomplikowane urządzenia, które wykonują niezwykle proste czynności. Odpowiednikiem tych maszyn w dzisiejszych czasach byłby pokazy bicia rekordów Guinessa na najdłuższy łańcuch domina.

A tutaj przezabawna maszyna Goldberga w klipie grupy OK Go. Wiem, że muzyka nieczęsto się na tym blogu pojawia, ale tutaj wraz z wyzwaniem: czy Wy potraficie stworzyć taką maszynę?

Reklamy

8 Comments

 1. Potwierdzam, że zabawa w naturze jest o wiele bardziej ekscytująca, ale również zabiera o wiele więcej czasu. Przedstawiam „maszyny” o nie tak spektakularnych wymiarach jak ta w powyższym wpisie (zaledwie 1,5 x 2,0 m oraz wysokość 1,2 m), których wykonanie zajęło mi bagatela 6 i 4 tygodnie czasu. W The Incredible Machine pewnie poszłoby znacznie szybciej :)

  Mój pierwszy drewniany tor dla kulek
  Mój drugi drewniany tor dla kulek

  Polubienie

   1. Brawo, muszę powiedzieć, że jestem pod dużym wrażeniem Twojej machiny Goldberga.

    Tu jednak muszę dodać, że machina z klipu OK Go jest wyjątkowa: została zaprojektowana do piosenki, działa tak, żeby tempo jej działania odpowiadało zmieniającemu się rytmowi utworu, a nawet część muzyki jest wykonywana przez element maszyny. O historii projektowania tego dzieła opowiadał kiedyś na konferencji TED jej twórca, do którego OK Go zgłosiło się po pomoc:

    filmik można obejrzeć tutaj.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s