Nowy agregator notek

Powyindyczałem się trochę kilka tygodni (czy nawet już miesięcy) temu na temat nauki open source, nauki 2.0, 3.0 i tak dalej. W tej rozwlekłej i mało zrozumiałej notce wzmiankowałem nowy serwis – Science 3.0. Science 3.0 od tamtej pory zafundował nam małą niespodziankę, która zaczęła funkcjonować około miesiąca temu: nowy agregator blognotek naukowych.

Zaletą niewątpliwą tego agregatora jest to, że autorzy nie muszą w notkach umieszczać żadnych dodatkowych kodów – przeczesuje on raz na godzinę wszystkie blogi zgłoszone do agregatora. Problem oczywiście polega na tym, że jeśli blog nie jest zgłoszony (ale większość znanych mi polskich blogów naukowych jest), to update‚y z niego się w agregatorze nie pojawią. No ale z Researchblogging jest taki sam problem, więc trudno to nazywać poważną wadą.

Podstawową różnicą między agregatorem Science 3.0 a Researchblogging jest to, że ten drugi zbiera tylko i wyłącznie notki opierające się na recenzowanej literaturze. Jeśli jednak nie chcecie się ograniczać – a dużo jest przecież dobrych tekstów naukowych, które niekoniecznie na takiej prasie muszą się opierać – to zapraszam do zaglądania do agregatora Science 3.0:

P.S. Miałem się wstrzymać z tym postem do czasu ruszenia pełną parą polskiej wersji serwisu Science 3.0, który już co prawda ruszył, ale wciąż nieco kuleje, a także do czasu wprowadzenia dodatkowych funkcjonalności w agregatorze, jak np. fejsbukopodobny button Like, który ma się pojawić na dniach. Po dwóch tygodniach czekania jednak postanowiłem dłużej nie zwlekać – jeśli będziecie z serwisów tych korzystać, to sami zmiany zauważycie.

1 Comment

  1. Dzięki za komentarz, odpowiem tutaj :)

    To, że ciężko się odnaleźć na polskim S3.0 to chyba wina tego tego, że nie spróbowałem nadać jakiejkolwiek struktury całemu portalowi, poza tą częścią, gdzie mają teoretycznie udzielać się doktoranci (i chyba jednak trzeba będzie poprowadzić ich za rączkę na ostatnim wykładzie). Sam silnik ma dość zawikłaną strukturę, ale jak widać na główym portalu S3.0, jakoś to nie przeszkadza ludziom się odnaleźć.

    Mam nadzieję, że nasz rodzimy odpowiednik rozwinie się z czasem organicznie. Póki co, kulejąc, usiłujemy przemieszczać się do przodu (co objawia się np. tym, że agregator właśnie się posypał :/ ).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s