Poznajmy piękno oceanów

Są takie zawody, takie dziedziny nauki, które dla większości z nas pozostają w sferze marzeń: jak bardzo byśmy nie byli zafascynowani własnymi badaniami (a większość badaczy do swojej pracy odnosi się z pasją), to jednak gdzieś tam z tyłu głowy tłucze nam się mały ludzik, który szepcze ‚a mogłeś zaostać oceanografem‚. Lub coś w ten deseń.

Dla mnie – jak i prawdopodobnie dla wielu z Was, naukowców czy nie – takimi dziedzinami są właśnie oceanografia i szeroko pojęte badania kosmosu. Być może wynika to z tego, że w tych dziedzinach człowiek często ma szansę podróżować do wielu ciekawych miejsc. A może z tego, że zdjęcia do publikacji są nieziemskie (czasem dosłownie). W każdym razie jest coś na rzeczy.

W 2000 roku powstała międzynarodowa organizacja – sieć badawcza zrzeszająca oceanografów z wszystkich kontynentów i ponad 80 krajów – o nazwie Census of Marine Life (COML), której zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, miał być cenzus życia morskiego.

COML miał odpowiedzieć na pytanie, jakie życie istnieje w oceanach obecnie, ale także – jakie życie istniało w nich przed milionami lat oraz jakie może istnieć w przyszłości. Organizacja zaangażowana była w kilkanaście projektów, w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyprodukowała zaś, pośrednio, kilka tysięcy publikacji naukowych. Szerszej publiczności zebrane wyniki zostały udostępnione zaledwie kilka miesięcy temu. W najbliższym czasie temat, mam nadzieję wraz z imponującymi zdjęciami, powróci tutaj na pewno. Jeśli jednak nie możecie sie doczekać, polecam zajrzeć do galerii COML. Tymczasem jeden z wielu wyprodukowanych przez COML we współpracy z National Geographic filmików:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s