Jak zrujnować uporządkowany sen Mendelejewa

Kilka tygodni temu w piśmie Physical Chemistry Chemical Physics ukazała się praca finlandzkiego teoretyka Pekki Pyykko, w której opisał on (ona, diabli wiedzą, i myślę, że autor będzie musiał mi wybaczyć nierozróżnianie fińskich imion), jak może wyglądać dalszy ciąg układu okresowego – tzn. poza 118 oznakowanymi do dzisiaj pierwiastkami (z których nota bene nie wszystkie do tej pory zaobserwowano).

Praca jest czysto teoretyczna i oparta na obliczeniach, mało prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości światło dzienne ujrzy którykolwiek z przewidywanych pierwiastków. Jednak dywagować o tym, jak ich budowa by wyglądała, można – tak jak robili to chemicy od czasów Mendelejewa, próbując wyjaśnić, dlaczego układ okresowy ma taki właśnie wygląd, jaki ma.

Pracę pięknie objaśnili (a raczej zrecenzowali, bo raczej – tak jak i ja – nie mieli odwagi zagłębiać się publicznie w teoretyczne detali publikacji) badacze z uniwersytetu w Nottingham prowadzący wspominaną przeze mnie niejednokrotnie stronę Periodic Videos. Dość powiedzieć, że piękna i ułożona tablica Mendelejewa pod wpływem obliczeń Pyykko zamienia się w pole bitwy. Głos oddaję fachowcom:

ResearchBlogging.orgPyykkö, P. (2010). A suggested periodic table up to Z≤ 172, based on Dirac–Fock calculations on atoms and ions Physical Chemistry Chemical Physics DOI: 10.1039/c0cp01575j

5 Comments

    1. Przymiotnik „finlandzki” spotykałem tylko w nazwie „Wielkie Księstwo Finlandzkie”.

      Chociaż słownikowo podobno Fin = koleś narodowości fińskiej, Finlandczyk = obywatel Finlandii (sprawdzić, czy nie Szwed).

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s