Dziś jest ten dzień!

Kilka miesięcy temu pisałem o wielkim humbugu wywołanym przez konferencję prasową NASA, od której oczekiwaliśmy dowodów na istnienie życia pozaziemskiego. Okazało się to wielką, bardzo rozczarowującą ściemą.

Jednak dzisiaj świat obiega inna wieść, przedstawiona znacznie skromniej na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej, ESA: nowe wyniki z łączonego programu ESA i NASA wykorzystującego opracowaną przez NASA kilka lat temu technikę EPOXI oraz pomiary przeprowadzone przez sondę ESA Giotto 2.

Pięć planet skalistych naszego układu słonecznego (domena publiczna).

Wyniki te wskazują, że system słoneczny 61 Virginis, odległy o zaledwie jakieś 30 lat świetlnych od Ziemi, posiada planetę spełniającą wszelkie kryteria do bycia nazwaną planetą skalistą (nazwa angielska – terrestrial planet – jest nieco bardziej adekwatna), czyli taką, jak Ziemia. Przeprowadzono też analizę podobną do tej, jaką opisywał Carl Sagan w swojej Błękitnej Kropce i okazuje się, że z dużym prawdopodobieństwem – i przepraszam tutaj za ten ostrożny język, lecz jest to jedynie zawodowy nawyk – można oczekiwać, że na planecie tej, nazwanej przez badaczy z ESA i NASA nieco mało oryginalnie, a bardzo pompatycznie Gaia, istnieje oparte na węglu życie.

Z tą wieścią Was na dzisiaj zostawiam. Implikacje tego odkrycia są bowiem ogromne i zajmie nam wszystkim trochę czasu oswojenie się zapewne z myślą, że być może nie tak daleko stąd istnieją warunki do rozwoju organizmów, być może nawet organizmów myślących, być może – i tu już popuszczam niezwykle wodze fantazji – organizmów zdolnych do kontaktu z nami… Czas pokaże, ale jedno jest pewne. Dzisiaj obudziliśmy się w całkiem innym świecie, niż ten w którym wczoraj kładliśmy się spać.

Reklamy

5 Comments

 1. I tak te Kosmity by z nami gadać nie chciały, bo co mogą mieć do powiedzenia istoty, które nie wytrzymują kąpieli nawet w najzimniejszym cynowym jeziorku?

  Polubienie

 2. Hej, nie tak źle, system słoneczny 61 Virginis, jest tylko 28 lat świetlnych od Ziemi. Jeśli uda nam się wykryć obecność inteligentnych form życia oraz ich sposób komunikacji na odległość być może za jakieś 70 lat czegoś się od nich dowiemy.

  Polubienie

  1. Za późno. Trzeba mnie było uprzedzić przed pierwszym kwietnia. A poza tym – jakby było śmieszne, to od razu by było wiadomo, że to żart przecież. Ale jak to taki powód do zrzędzenia, to poprawię się następnym razem…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s