Rafała wypiski z prasy – wielki (?) come-back

Na prośbę rzeszy fanów (słownie: dwóch) postanowiłem przynajmniej spróbować reanimować wypiski. Jedną z przyczyn jest też to, że mimo ostatniego wysypu wpisów, pojawia się i tak znacznie więcej bardzo ciekawych badań, niż jestem w stanie opisać. Więc może tylko tutaj zwrócę krótko uwagę, a opisze już kto inny (a jak opiszecie – dajcie znać, to podlinkuję).

Tak więc w tym tygodniu słów kilka o tym, jak globalne ocieplenie powoduje lokalne oziębienie; o tym, że jak pieniądze wpływają na naszą moralność; o niebezpieczeństwach podróży z prędkościami nadświetlnymi; i na koniec słów kilka o GMO.

Wszyscy mieszkańcy północnej półkuli z pewnością zauważyli, że zimy w ostatnich latach były dość srogie i bogate w opady śniegu. Była to kryształowa woda na młyn globalnoociepleniowych denialistów – no bo jakże to, wszyscy o tym ociepleniu, o jakichś gazach cieplarnianych, o anomaliach i o albedach, a przecież widzicie panie, że tu wszędzie zima! Z wyjaśnieniem spieszą właśnie badacze z Instytutu Technologii w Georgii, którzy opublikowali w piśmie PNAS wyniki swoich badań nad tym, jak topnienie czapy lodowej na morzu arktycznym może powodować większe opady śniegu w zimie. W skrócie, odkryli oni, że na obfitsze śniegi wpływają zmiany w cyrkulacji powietrza oraz zmiany zawartości pary wodnej w powietrzu. Oba te zjawiska zaś są związane właśnie ze znikającym w Arktyce lodem, które nawiasem mówiąc znika, bo na Ziemi robi się coraz cieplej. Et voila!

Liu, J., Curry, J., Wang, H., Song, M., & Horton, R. (2012). Impact of declining Arctic sea ice on winter snowfall Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1114910109

O tym, że pieniądze szczęścia nie dają, ale za to prowadzą do moralnej ruiny, wie niemal każde dziecko (z średnio i mniej zamożnej rodziny). Że zachłanność jest grzechem uczą nas niezliczone religie i kody moralne. Czy naprawdę jednak ludzie bogatsi są bardziej zachłanni? Nawet jeśli obecny kryzys finansowy wywołała pazerność kilku bankierów, czy naprawdę wszystkim zamożnym można przypinać łatkę oszustów i kanciarzy? Tego nie wiem, ale od dzisiaj nauka daje nam wymówkę. Grupa naukowców z Berkeley zaprezentowała właśnie – także w nieodzownym PNAS – wyniki swoich badań nad wpływem klasy społecznej na zachowania etyczne. A raczej nieetyczne. I co odkryła? Otóż okazało się, że osoby należące do wyższych warstw społecznych są bardziej skłonne do łamania prawa (pokazane na przykładzie jazdy samochodem), wykazują nieetyczne tendencje w trakcie podejmowania decyzji, odbierają (kradną?) wartościową własność innym osobom, kłamią w czasie negocjacji, oszukują, aby zwiększyć swoje szanse wygrania nagród i często pochwalają nieetyczne zachowania w miejscach pracy. Od dzisiaj zatem dla moich literakowych partnerów na kurniku wprowadzam cenzus majątkowy – i z bogatymi graczami już więcej nie gram!

Piff, P., Stancato, D., Cote, S., Mendoza-Denton, R., & Keltner, D. (2012) Higher social class predicts increased unethical behavior. Proceedings of the National Academy of Sciences. DOI: 10.1073/pnas.1118373109

Zawsze, gdy w prasie popularno-naukowej pojawia się odniesienie do napędó typu WARP i podróży z prędkościami nadświetlnymi, mała cząstka mnie się cieszy (wieczne dziecko). A inna mała cząstka mnie umiera (niepoprawny naukowiec). I mimo tego, że teoretycznie takie podróże nie są możliwe, wciąż pojawiają się teorie opisujące, jak praktycznie można rozwiązać ten problem. No więc po pierwsze możemy dać bardzo duży datek na tacę i pomodlić się o zmianę praw fizyki. A po drugie możemy zająć się teorią meksykańskiego fizyka Miguela Alcubierre, który jest autorem dość dyskusyjnego pomysły na pojazd kosmiczny, który mógłby podróżować prędzej od światła. Napęd tego rodzaju jest w literaturze nazywany teraz napędem Alcubierra. Mówię: w literaturze, bo tak zwana literatura fachowa na ten temat się pojawia. Do najnowszych pereł należy opublikowana niedawno na serwerach arxiv praca badaczy z Australii, którzy postanowili wyliczyć, jakie przyjemności wiązałyby się z podróżą takim statkiem. No i wyliczyli. Okazało się na przykład, że zabójcze byłoby zwalnianie takiego pojazdu – wywołałoby to taką erupcję energii, że cokolwiek żywego, oczekującego naszego przylotu, bardzo szybko przestałoby być żywe. Pozostaje nam więc cieszyć się, że taka rozrywka nam raczej nie grozi.

McMonigal, B., Lewis, G. F., O’Byrne, P. (2012) The Alcubierre Warp Drive: On the Matter of Matter. arXiv:1202.5708v1

Na naTemat.pl do czerwoności rozgrzewają się serwery od zażartej dyskusji na temat GMO (bardzo, bardzo zażartej – uczestniczy nas w niej trzech, a ja powoli mam dosyć) – oczywiście w kontekście modyfikowanych ziaren. Często jednak zapominamy, że GMO to nie tylko jedzenie. To supermateriały wyprodukowane z pajęczej nici, twardsze od kevlaru. To bakteriopochodna insulina dla diabetyków. To też i świecące w ciemnościach koty. A teraz, dzięki amerykańskiej grupie badaczy opisującej właśnie swoje badania w – a jakże – PNAS (obiecuję być bardziej różnorodny następnym razem), to także potencjalny postęp w produkcji biopaliw. Otóż badali oni ukochaną przez biologów molekularnych modelową roślinkę Arabidopsis thaliana pod kątem możliwych modyfikacji, które ułatwiłyby dostęp do zawartych w komórkach rośliny cukrów. Na przeszkodzi stoi, jak i w przypadku innych roślin, ściana komórkowa zbudowana z ciężkiej do strawienia celulozy. Naukowcom udało się wyprodukować roślinę ze zmodyfikowaną formą celulozy, dzięki której ściany komórkowe były łatwiejsze do sforsowania. Dalsze postępy w tych pracach mogą bardzo pomóc w poprawie wydajności procesów produkcji biopaliw.

Harris, D., Corbin, K., Wang, T., Gutierrez, R., Bertolo, A., Petti, C., Smilgies, D., Estevez, J., Bonetta, D., Urbanowicz, B. R., Ehrhardt, D.W., Somerville, C.R., Rose, J.K.C., Hong, M., DeBolt, S. (2012) Cellulose microfibril crystallinity is reduced by mutating C-terminal transmembrane region residues CESA1A903V and CESA3T942I of cellulose synthase. Proceedings of the National Academy of Sciences. DOI: 10.1073/pnas.1200352109

5 Comments

 1. Ciekawa forma, takie smaczne kęsy do szybkiej i smacznej konsumpcji :D
  Mała uwaga: nie sądzisz, że lepiej by wyglądało jakby jakoś bardziej wyróżnić graficznie poszczególne wypiski? Jakieś pogrubienie pierwszego zdania lub coś w tym stylu?

  Polubienie

 2. Możesz mnie policzyć jako trzeciego miłośnika wypisków! Bardzo się cieszę, że do nich wróciłeś, a ja ze swojej strony mogę obiecać sumienne komentowanie!
  1) Znasz moją opinię w tym temacie, więc pozostawię ten punkt bez komentarza :)
  2) Ciekawe badania ale bardzo płynne, bo bardzo trudno jest dobrać optymalną próbkę. Zastanawiam się jednak nad wnioskami, a w zasadzie bardziej nad tym co z czego wynika. Czy to ludzie bogatsi są w rzeczywistości mniej etyczni, czy raczej mniej etyczne osoby łatwiej osiągają duże bogactwo? Z mojej praktyki życiowej :) wynika raczej ten drugi wniosek…
  3) Bardzo dobre studium problemów związanych z hamowaniem i przyspieszaniem do prędkości WARP jest w książce Fizyka podróży międzygwiezdnych Lawrence’a M. Kraussa. Jest tam dużo odniesień do StarTreka, więc tym bardziej polecam :) LL&P
  4) Właśnie byłem ciekaw czy też poruszysz problematykę nowych paliw. Coraz więcej mówi się o przetwarzaniu celulozy za pomocą odpowiednich katalizatorów do wysokoenergetycznego i bardzo taniego paliwa płynnego. Co do samej dyskusji o GMO, to myślę że nigdy nie skończy się ta nierówna walka. My będziemy podawać naukowe konkrety, a druga strona będzie przytaczać wyrwane z kontekstu problemy medyczne i obwiniać tym właśnie GMO. Na marginesie powiem, że ostatnio krakowscy aktywiści Greenpeace nawet nie chcą ze mną rozmawiać i mnie przekonywać – nawet jak ich do tego zachęcam :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s