Wykrakałem – i teledetekcję, i pingwiny

pingwiny cesarskie

Zaledwie kilka dni temu, pisząc o badaniach wykorzystujących teledetekcję (czyli w uproszczeniu – analizę zdjęć satelitarnych) do poszukiwania starożytnych siedzib ludzkich w Mezopotamii, wspomniałem o zamierzchłej pracy sprzed trzech lat także wykorzystującej tę technikę do lokalizacji kolonii pingwina cesarskiego (Aptenodytes fosteri) na Antarktydzie na podstawie zmiany koloru lodu/śniegu w ich okolicy na skutek dużej ilości pingwinich odchodów. Panowie Fretwell i Trathan z British Antarctic Survey, autorzy tamtej pracy, do spółki z redaktorami pism PLoS ONE chyba mnie jakimś szóstym zmysłem usłyszeli, bo zaledwie dwa dni po moim wpisie, pismo PLoS ONE właśnie opublikowało kolejną publikację badaczy z BAS.

pingwiny cesarskie
"O, patrz, znowu nas fotografują!" /źródło: flickr; Hamish Irvine (CC-BY-NC 2.0)

ResearchBlogging.orgCelem tego nowego badania była próba oszacowania populacji tego gatunku w skali globalnej na podstawie jednej zwięzłej analizy. W tym celu zastosowano zdjęcia satelitarne średniej oraz bardzo wysokiej rozdzielczości, zrobione w czasie sezonu lęgowego w 2009 roku.

analiza zdjec
Od góry do dołu widać, jak po kolei wyglądała identyfikacja kolonii (kupę powinno być wyraźnie widać), a następnie analiza zdjęć w celu oszacowania wielkości populacji. /źródło: Fretwell et al., PLoS ONE 7(4): e33751 (CC BY)

Algorytmy zastosowane w tutaj musiały być nieco bardziej zaawansowane niż w poprzedniej pracy. Przedtem bowiem naukowcy szukali tylko nowych kolonii – teraz chceli policzyć ptaki co do głowy. Po analizie zdjęć okazało się, że zidentyfikowano cztery nowe kolonie i potwierdzono kolejne potencjalne trzy. Całkowita liczba znanych kolonii pingwina cesarskiego sięga ztem obecnie 46.

Co ważniejsze, okazało się, że pingwinów jest znacznie więcej niż poprzednio sądzono. Podczas gdy wcześniejsze szacunki określały ich liczbę na 135000 – 175000 par, badacze z BAS odkryli, że w istocie jest ich niemal dwukrotnie więcej, bo blisko ćwierć miliona zdolnych do reprodukcji par. Po uwzględnieniu także pozostałych (nie reproduktywnych w danym momencie) osobników – a proporcje jednych do drugich są z grubsza znane – można całą populacją pingwinów cesarskich na Antarktydzie oszacować na prawie 600 tysięcy dorosłych ptaków.

Na koniec możecie oczywiście spytać, jakie to w ogóle ma znaczenie, ile naprawdę jest tych pingwinów. Podobne pytanie zadał jeden z komentatorów, gdy pisałem o pracy w, której oszacowano, ile na Ziemi jest gatunków. Odpowiedź jest prosta: nie będziemy wiedzieć, czy i na ile niszczymy naszą planetę, jeśli nie wiemy, jaki jest jej stan teraz. O tym, że pingwiny cesarskie są i będą bardzo dotykane zmianami klimatu, wiemy już teraz (wiemy, bo są badania, a nie: wiemy, bo tak nam się uwidziało). Ale do jakiego stopnia te zmiany na nie wpływają powiedzieć będziemy mogli tylko wiedząc, ile ich jest teraz i gdzie są, ile ich będzie i gdzie za 5, 10, 15 lat. Informacją niezwykle użyteczną byłyby te same dane sprzed 10, 20, 30 lat, ale tutaj oczywiście jesteśmy ograniczemi takimi zdjęciami, jakie posiadamy, które niekoniecznie muszą być wystarczające.

Na koniec krótki filmik, w którym jedna z autorek po raz kolejny wyjaśnia sens i znaczenie tego badania – kliknijcie tutaj.

Fretwell, P., LaRue, M., Morin, P., Kooyman, G., Wienecke, B., Ratcliffe, N., Fox, A., Fleming, A., Porter, C., & Trathan, P. (2012). An Emperor Penguin Population Estimate: The First Global, Synoptic Survey of a Species from Space PLoS ONE, 7 (4) DOI: 10.1371/journal.pone.0033751

Reklamy

7 Comments

     1. Rafał, pisz o tych drapieżnych jeżowcach. Na pewno zrobisz to superowo :) Ja teraz nie mam za bardzo czasu, więc z miłą chęcią popatrzę na Twoje dzieło :)
      Wspomnij tylko, że to jest stara szkoła UŚ, gdzie od dawna zajmowano się szkarłupniami, m.in. prof. Głuchowski (jeśli w ogóle mogę udzielać Ci takich rad publicznie).

      Polubienie

     2. Już bym dzisiaj napisał, tylko rano coś strona PNAS szalała. Rad udzielaj śmiało – chociaż ja jestem na nie zazwyczaj odporny ;) Ale poszukam, poszukam o badaniach profesora Głuchowskiego też.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s