Długopis BIC uratuje ci życie

Dzisiaj taki trochę bardziej zrelaksowany wpis, bo niestety nawał innych zajęć odrywa mnie nieustannie od kwietniowej Molekuły Miesiąca: muszę jednak podkreślić, że – pomimo tytułu – nie jest to wpis sponsorowany. Jeśli jednak czytałby go jakiś przedstawiciel firmy BIC, to uprzejmie informuję, że przyjmuję wszelkie dotacje na rozwój bloga.

A teraz do sedna.

Młodziutka pacjentka po tracheotomii. /źródło: flickr; Afghanistan Matters (CC BY 2.0)

Większość z nas widziała zapewne nie raz, i nie dwa, w takim czy innym filmie, jak czyjeś życie jest ratowane poprzez (zabieg polegający na zrobieniu otworu w tchawicy i wprowadzeniu do niej jakiejś rurki, aby wspomóc oddychanie) tracheotomię za pomocą długopisu. No i jak tu się nie zachwycać takim dramatycznym scenariuszem, gdy postawiony przez okoliczności pod ścianą bohater wykorzystuje skromne dostępne środki, aby przeprowadzić nie tak znowu trywialny zabieg chirurgiczny.

ResearchBlogging.orgOkazuje się jednak, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Dwa lata temu fachowe pismo poświęcone medycynie ratunkowej, Emergency Medicine, opublikowało pracę brytyjskich badaczy, który postanowili sprawdzić, które długopisy rzeczywiście nadają się do zastosowania jako tracheotomijne rurki.

Spośród dostępnych na rynku długopisów do szczegółowych badań wybrali oni osiem modeli. Przy wyborze kierowali się na przykład dostępnością modelu na rynku oraz rozmiarem długopisów. Dla wybranych modeli sprawdzili, ile czasu zajmuje rozmontowanie długopisu tak, aby wyciągnąć z niego element stanowiący później rurkę tracheotomijną. Czas ten wahał się od niemal natychmiastowego uzyskania pożadanego elementu, do ponad dwóch minut! (Strzec się tutaj należy, w celach ratunkowych przynajmniej, długopisów marki Staedler). Następnie naukowcy porównali jaki opór przelatującemu przez rurkę powietrzu stawiają poszczególne długopisy – i tutaj trzy z nich, o najmniejszych wewnętrznych średnicach, odpadły z miejsca. Pozostałe pięć porównano z komercyjnymi zestawami do zabiegu konikotomii, który na nasze potrzeby można uznać za niemal to samo, co tracheotomia.

Wnioski końcowe są następujące: najlepszymi długopisami – tzn. łatwo dostępnymi i dającymi największe szanse na przetrwanie ofierze tracheotomii – są pióro kulkowe firmy Baron oraz model Soft Feel Jumbo firmy BIC (dodam od razu, że niestety nie jest to ten tradycyjny żółty BIC, którego wszyscy znamy). Podrzuciłbym Wam parę linków do zakupów, ale jak wspomniałem, to nie jest wpis sponsorowany, więc będziecie musieli się wysilić sami. A najlepiej to w ogóle unikajcie tracheotomię szerokim łukiem.

Owens, D., Greenwood, B., Galley, A., Tomkinson, A., & Woolley, S. (2010). Airflow efficacy of ballpoint pen tubes: a consideration for use in bystander cricothyrotomy Emergency Medicine Journal, 27 (4), 317-320 DOI: 10.1136/emj.2008.069294

2 Comments

 1. Fajny wpis Ralale ALE: w medycynie postawienie znaku równości między konikotomią (nacięcie na wysokości krtani!) a tracheotomią (udrożnienie na wysokości tchawicy!) to grzech, który grozi wiecznym smażeniem się w piekle.
  Doraźne udrożnienie dróg oddechowych to konikotomia i tylko takizabieg można wykonać bez większeog kłopotu w warunach doraźnych, bez specjalistycznego sprzętu [o ile nie znazywamy BICa specjalistycznym sprzętem :) ]

  Polubienie

  1. Wiem, wiem, dlatego powiedziałem, że na potrzeby tekstu – bo podejrzewam, że jednak dla większości czytelników bez medycznego specjalnie wykształcenia znaczenie średnie ma to, na jakiej wysokości udrażnia się drogi oddechowe. Dałem się też trochę zmylić autorom publikacji: bo przez całą pracę mówili o tych długopisach w kontekście tracheotomii, a potem nagle porównali je do zestawów konikotomijnych.

   Także biję się w pierś. I mam nadzieję, że mi wszyscy znajomi medycy wybaczą ;)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s