Florowie, liwermorze, witajcie w rodzinie

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej w lipcowym numerze swojego flagowego pisma, PAC, ogłosiła oficjalne nazwy dwóch nowych pierwiastków o liczbach atomowych 114 i 116 (uprzednio znane jako ununkwadium i ununheksium).

Pierwiastek 114 otrzymał nazwę florow (a przynajmniej taka, jak sądzę [i jak Fa-Fik sądzi ;)], będzie polska nazwa; ang. flerovium) – na część rosyjskiego fizyka Gieorgija Florowa, znanego przede wszystkim z tego, że z jego inicjatywy rozpoczął się sowiecki program budowy broni atomowej. Florow był też założycielem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, w którym to ośrodku otrzymano po raz pierwszy pierwiastek 112 – bliski naszemu sercu copernicium (chociaż pierwsze potwierdzone odkrycie przypadło badaczom niemieckim), a także pierwiastki (a to tylko w ostatniej dekadzie) ununtrium (2004), ununpentium (2004), ununoktium (2006) oraz ununseptium (2010). Te wszystkie jednak czekają na oficjalne potwierdzenie.

Do dzisiaj zaobserwowano na Ziemi około 80 atomów florowu. Najstabilniejszy jego izotop ma okres półtrwania dwóch i pół sekundy, ale podejrzewa się, że jeden z jego izotopów może mieć okres półtrwania rzędu minuty, co uczyniłoby go najdłużej żyjącym izotopem ciężkim (i przywoła z pewnością z pamięci co poniektórych Czytaczek i Czytaczy koncept wyspy stabilności).

Pierwiastek 116 nazwano natomiast liwermor (moja wersja ang. livermorium), na cześć miejscowości Livermore, w której znajduje się kolejne centrum badań nad, tudzież odkrywania ciężkich pierwiastków – Lawrence Livermore National Laboratory. Pierwsze doniesienia o zaobserwowaniu pierwiastka 116 pochodziły właśnie z tego ośrodka, ale okazały się być fałszywe. Kolejne, tym razem potwierdzone doniesienie o obserwacji pierwiastka 116 nadeszło ponownie z Dubnej. Nic zatem dziwnego, że gdy IUPAC zaprosiła odkrywców do składania propozycji nazw dla nowego pierwiastka, Rosjanie chcieli go nazwać moskowem (na cześć obwodu moskiewskiego, w którym znajduje się Dubna). Ostatecznie jednak padło na Livermore (żeby nie było – amerykański ośrodek współpracował w tych badaniach z Dubną, więc nie była to decyzja wzięta z sufitu).

A na koniec – bo żaden post o układzie okresowym pierwiastków nie może się bez tego obejść – posłuchajmy Toma Lehrera śpiewającego o tablicy Mendelejewa jeszcze raz:

ResearchBlogging.orgRobert D. Loss, & John Corish (2012). Names and symbols of the elements with atomic numbers 114 and 116 (IUPAC Recommendations 2012) Pure and Applied Chemistry, 84 (7) DOI: 10.1351/PAC-REC-11-12-03

Reklamy

6 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s