Bebechy cyklotronu

Historia zaczyna się 13 września 2006 roku. W Krakowie podpisany zostaje dokument będący fundamentem Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum pracującym nad jego rozwojem wchodzą Instytut Fizyki Jądrowej PAN oraz Centrum Onkologii w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Onkologii w Warszawie, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i wreszcie Uniwerystet Śląski w Katowicach.

W planach konsorcjum jest budowa centrum leczenia nowotworów w IFJ PAN – Centrum Cyklotronowego Bronowice – oraz kilka mniejszych inwestycji. W 2009 roku MNiSW przyznaje konsorcjum dotację na niebagatelną kwotę blisko 116 mln złotych (z czego lwią część stanowią fundusze unijne) na zakup cyklotronu i budynek, w której jest zainstalowana. W 2010 konsorcjum dostało kolejne 80 mln na gantry.

Cyklotron, jak może się niektórym z Czytaczek i Czytaczy obiło o oczy lub uszy, do Krakowa przyjechał bodajże w maju tego roku i od razu rozpoczęto jego instalację w specjalnie dla niego wybudowanym budynku na tyłach Instytutu. Przy okazji mojej wizyty w Wolsce w połowie czerwca postanowiłem się oderwać na moment od emocji około-Eurowych i wybrałem z wizytą do Instytutu zobaczyć, jak wygląda cyklotron w budowie. Bo w końcu taka okazja nie zdarza się szaremu zjadaczowi chleba często. Efektem jest poniższa galeria pokazująca głównie bebechy cyklotronu oraz fragmenty instalacji prowadzącej do gantry – ruchomego ramienia instalacji.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dłuższa notka o tym, do czego w ogóle cały ośrodek będzie służył ozdobiony dla odmiany materiałami IFJotu – już wkrótce.

Reklamy

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s