Thomson Reuters zgaduje noblistów

Co roku we wrześniu Thomson Reuters – firma odpowiedzialna za takie związane z badaniami i publikacjami naukowymi przyjemności, jak baza danych Web of Knowledge, wskaźnik jakości czasopism impact factor oraz raporty cytowań – publikuje przewidywania dotyczące tego, kto ma szanse dostać w danym roku nagrodę Nobla.

Wyróżnionych przez Thomsona Reutersa nazywa się Laureatami Cytowań, ponieważ przewidywania czynione są w oparciu o to, jak bardzo cytowane są prace nagrodzonych badaczy. Wyróżnienie bazuje na założeniu, że cytowanie prac może być w racjonalny i przewidywalny sposób przetłumaczone na znaczenie badań w nich opisywanych. Thomson Reuters naukowców wyróżnia rok rocznie od 1989 roku. I chociaż Nagrody Nobla są w dużym stopniu nieprzewidywalne i często zaskakują – co roku przynajmniej jeden z Laureatów zdobywa to najwyższe naukowe wyróżnienie1. Dla przykładu w zeszłym roku Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Laureaci Cytowań Adam Reiss, Brian Schmidt i Saul Perlmutter. Nobla z chemii otrzymał inny Laureat, Dan Shechtman.

Wczoraj rano Thomson Reuters ogłosił tegorocznych Laureatów. Przyjrzyjmy się więc im szybko – a do listy wrócimy ponownie za trzy tygodnie, gdy przyznane zostaną Noble.

Chemia: Akira Fujishima – za nowe zastosowania dwutlenku tytanu.

Fizyka: Charles Bennett, Gilles Brassard, William Wootters – za opis kwantowej teleportacji.

Medycyna lub fizjologia: David Allis, Michael Grunstein – za badania nad epigenetyką.

Moje typy zaś są niezmienne – z wieloma chemikami wciąż wyczekuję wyróżnienia dla George’a Whitesidesa, Richarda Zare i tym podobnych. Być może wreszcie doczekamy się polskiego naukowego Nobla2 – dla Krzysztofa Matyjaszewskiego. Na nagrodę z medycyny wciąż wyczekują badacze związani z projektem sekwencjonowania ludzkiego genomu – np. Craig Venter lub George Church.

Regularni goście bloga zauważyli być może, że w zeszłym tygodniu na szczycie menu po prawej stronie pojawił się zegar odliczający czas do ogłoszenia wyników pierwszego z naukowych Nobli (z fizjologii lub medycyny), które zostaną zaprezentowane w poniedziałek, 8 października, około 11.30 rano. Odliczajcie zatem ze mną.

1.  Niekoniecznie jednak w tym samym roku. Zaś wyjątkiem są lata 1993-1996, kiedy żaden ze zdobywców Nobla nie był Laureatem cytowań.

2. Naukową Nagrodą Nobla (z chemii, fizyki lub medycyny) nigdy nie wyróżniono obywatela Polski: Maria Curie-Skłodowska (fizyka 1903 i chemia 1911) oraz Andrew Schally (medycyna 1977) uważali się za Polaków, ale w chwili przyznawania nagrody nie posiadali polskiego obywatelstwa.

3 Comments

    1. Ja bym się raczej nie zdziwił, gdyby z fizyki dostał ktoś od bozonu Higgsa. Tylko problem tutaj znaczący jest jeden: kandydatów do nagrody jest zdecydowanie znacznie, znacznie więcej niż trzech, którzy ją mogą dostać. Podobny problem dotyczy zresztą projektów sekwencjonujących genom ten czy tamten – są one prowadzone jak olbrzymie kolaboracje i zawężenie do trzech osób listy tych, którym się należy, będzie nieuniknienie kogoś krzywdzić.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s