Zdrowy Ramadan

Co roku blisko ćwierć światowej populacji świętuje miesiąc modlitwy i medytacji: Ramadan. W trakcie Ramadanu muzułmanie poszczą – post jest obchodzony jednak inaczej niż w kulturze chrześcijańskiej. Od świtu do zmierzchu nie mogą przyjmować żadnych pokarmów, i muszą (czy też powinni) spędzać ten czas na modlitwie. W nocy jednak jeść mogą do woli.

Przygotowanie do Ramadanu w Turcji. /źródło: wiki; Diaa abdelmoneim (CC BY-SA 2.0)

ResearchBlogging.orgJest to więc połączenie dość nietypowej diety ze (swego rodzaju) ćwiczeniami – bo spróbujcie spędzić cały dzień bijąc pokłony i ani trochę się przy tym nie spocić. Grupa lekarzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowiła sprawdzić, jak ta kombinacja wpływa na zdrowie postników – i czy wpływa w ogóle. W tym celu u grupy ochotników zmierzyli ciśnienie krwi, wagę, poziom tłuszczów we krwi oraz poziom lipoprotein przed postem, jeden dzień po oraz cztery tygodnie po zakończeniu Ramadanu. Wyniki opublikowało niedawno pismo PLoS ONE.

Zanim powiem, co dokładnie znaleźli, muszę uprzedzić – studium było bardzo małe, zrekrutowano początkowo tylko 102 osoby, badanie ukończyło (czyli powróciło na późniejsze badania) tylko dwie trzecie. Co oznacza, że jakie by nie były wnioski, ich istotność musi, musi, zostać potwierdzona na znacznie większej próbie.

W skrócie, ciśnienie tętnicze, waga, obwód w pasie oraz BMI były znacznie niższe tuż po zakończeniu Ramadanu niż przed albo cztery tygodnie po. Najciekawszym jednak wynikiem były zmiany w poziomie HDL i LDL: poziom lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) zmalał w trakcie Ramadanu, ale – co ważniejsze – trend ten utrzymał się także cztery tygodnie później. Z drugiej strony poziom lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) wzrósł w trakcie postu, a trend ten utrzymywał się wciąż miesiąc później.

Trendy te i zmiany, jak widać na ilustracji poniżej, są niewielkie (a niepewność horrendalna).

Poziom HDL i LDL tuż przed, tuż po i cztery tygodnie po Ramadanie. /źródło: Shehab et al., PLoS ONE 7(10): e47615 (CC BY-SA 2012)

Ale pewnie wstępne wnioski dotyczące tego, jak taka ściśle kontrolowana dieta w połączeniu z (nieco nietypowymi) ćwiczeniami wpływa na zdrowie wiernych, można jednak próbować wysnuć. Arabscy badacze zaobserwowali, że uczestnicy badania doświadczyli niewielkiej utraty wagi – przeciętnie 1 kg. Którą jednak odzyskali szybko po miesiącu od zakończeniu postu. Obniżenie ciśnienia krwi pod koniec Ramadanu autorzy tłumaczą inhibicją działania katecholamin związaną z procesem głodzenia się. W korzystnym wpływie postu na poziom lipoprotein autorzy widzą potencjalną terapię zaburzeń metabolizmu tłuszczów.

To ostatnie spostrzeżenie należy na tym etapie, jak już zwróciłem wcześniej uwagę, traktować z przymrużeniem oka. Próba badanych była tutaj zdecydowanie za mała, żeby powiedzieć coś tak definitywnego. I mam szczerą nadzieję, że autorzy przymierzą się do takiego badania na większą skalę – tak, aby można było powiedzieć coś więcej na temat tego, jak te zaobserwowane zmiany wyglądają w różnych grupach demograficznych, jak zależą od płci, od wieku, od historii medycznej postników.

Shehab, A., Abdulle, A., El Issa, A., Al Suwaidi, J., & Nagelkerke, N. (2012). Favorable Changes in Lipid Profile: The Effects of Fasting after Ramadan PLoS ONE, 7 (10) DOI: 10.1371/journal.pone.0047615

Reklamy

1 Comment

  1. Mam dwa pytania (tak z ciekawości):
    – czy w badaniach wzięte pod uwagę były kobiety? Ich życie w czasie Ramadanu różni się troche (o ile dobrze wiem) od męskiego…
    – czy autorzy uzasadniali jakoś tak drastyczne zmniejszenie się liczby badanych pod koniec eksperymentu?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s