Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki z nowym numerem NIMBu

Dzisiaj ukazał się nowy numer NIMBu – cokilkumiesięcznika akademickiego wydawanego przez Centrum Innowacji i Innych Takich Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU). Warto rzucić okiem (numer można obejrzeć online, bądź ściągnąć jako pdf stąd).

Tematem numeru jest relacja pomiędzy nauką a fantastyką: Aleksandra Janusz z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN (po godzinach autorka fantastyki) pisze o literaturze fantastycznej i nauce jako inspiracji. Marcin Kowalczyk, jeden z laureatów w konkursie Futuronauta (prace zebrane znaleźć można tutaj), pisze o powieści sci-fi jako eksperymencie. Bożena Podgórni z CITTRU komentuje zaś wyniki Futuronauty – konkursu, który cieszył się wielkim powodzeniem, a złożone do niego prace były momentami wizjonerskie, momentami przezabawne, a zawsze inspirowane rozwojem nauki.

W Aktach Personalnych – stałym dziale NIMBu – zapoznać się możemy z Sideyem Myoo – czyli Michałem Ostrowickim, polskim filozofem z UJ, pierwszym gościem w nowym projekcie CITTRU, Cafe Nauka.

Michał Silarski z Wydziału Fizyki UJ pisze krótki tekst o tym, po co w ogóle jest nam fizyka cząstek elementarnych – a pytanie bardzo na czasie, jeśli uwzględni się niedawne odkrycie bozonu Higgsa i coraz szerzej szalejącą depresję wśród fizyków cząstek elementarnych, którym nic już do badania nie zostało.

O badaniach zleconych oczami naukowców pisze zajmujący się w CITTRU kwestiami prawnymi Krystian Gurba.

Peer-j

No i na koniec najważniejsze oczywiście. Zachęcam wszystkich do zajrzenia do tego numeru przez wzgląd na mój tekst o PeerJ – nowym piśmie biomedycznym, które założone zostało w okolicach czerwca, a na początku grudnia zaczęło przyjmować pierwsze prace. Więcej detali zdradzał nie będę: raczej zajrzyjcie do NIMBu i o (r)ewolucji przekonajcie się na własne oczy…

Reklamy

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s