Powtórka z rozrywki: zaproszenie do współpracy

W zeszłym roku w kwietniu opublikowałem wraz z dwójką polskich blogerów naukowych – Ewą, autorką Sporothrix, oraz Marzeną, autorką Z labu – duży projekt popularnonaukowy na okoliczność bardzo okrągłej, sześćdziesiątej rocznicy opisania struktury DNA. Podwójna Helisa była niewątpliwym sukcesem, jednak mniejszym, niż mogłaby być, gdybym na początku 2012 roku zrobił to, co robię teraz.

podwojna-helisa

Źródła problemu od tamtej pory dogłębnie przeanalizowałem. Za projekt zabrałem się pod koniec stycznia, mając w głowie „twardy” termin publikacji – 25. kwietnia. Od początku wiedziałem, że aby projekt był atrakcyjny dla czytelników, potrzebne mi będzie wsparcie innych osób, innych autorów.

Zwróciłem sie wówczas jednak prywatnie tylko do tych blogerów, których po pierwsze znałem, a po drugie wiedziałem, że zajmują się tematyką około-DNA-ową. To był mój pierwszy duży błąd: jak się potem dowiedziałem, wiele osób, z którymi nie byłem w kontakcie, było bardzo chętnych do współpracy. Nawet jeśli ich prace były z dziedzin zupełnie z DNA niezwiązanych. Tu dostałem porządną nauczkę: to, że przewodnim tematem projektu jest koncept chemiczny, czy biologiczny, nie oznacza, że nic ciekawego na ten temat powiedzieć nie może fizyk, historyk, a nawet filozof.

Drugim błędem, wynikającym z pierwszego, było to, że zaniedbałem promocję projektu aż do ostatniej chwili. Po prostu, zbyt byłem zajęty pisaniem, pisaniem, pisaniem (kto czytał Podwójną Helisę, ten wie, o czym mówię).

Mimo wszystko jednak do tej pory uważam, że Podwójna Helisa była jednym z najlepszych projektów, którymi się jako bloger kiedykolwiek zajmowałem (być może nawet najlepszym).

Chciałbym w tym roku zatem ten sukces powtórzyć. I chociaż oznacza to, że w odróżnieniu od Podwójnej Helisy ten projekt nie będzie miał przewagi zaskoczenia (bo ogłaszam go publicznie w tej chwili), to mam nadzieję, że chętni do udziału się znajdą, i że uda nam się projekt rozreklamować siłą blogerskiej inercji.

A teraz do rzeczy. Tak się cudownie składa, że rok 2014 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Krystalografii. Dlatego też nowy projekt na ten rok będzie tejże krystalografii dotyczył.

Niniejszym zatem zapraszam wszystkich blogerów około-naukowych do uczestnictwa: chemików, fizyków, biologów, historyków, filozofów, geologów, lekarzy, inżynierów i tak dalej, i tym podobne. Krystalografia jest dziedziną nauki, która mniej lub bardziej pośrednio dotyka tak wielu dziedzin życia, że podejrzewam, że specjalizacja autora nie będzie żadnym ograniczeniem.

Teksty, które uda nam się wspólnie zebrać, chciałbym publikować na bieżąco na jednym blogu. W odróżnieniu od Podwójnej Helisy, ten projekt nie będzie statyczny, gdyż celebracje obchodzić w końcu mamy przez cały rok, a nie tylko jednego dnia. Teksty byłyby udostępnione na licencji CC BY-NC-SA.

Chętnych zapraszam do kontaktowania się ze mną albo przez formularz kontaktowy na blogu albo przez prywatne wiadomości na fejsie (dalsza korespondencja będzie już szła z mojego konta mailowego). W celu wyrobienia sobie wyobrażenia o projekcie, zapraszam też do rzucenia okiem na Podwójną Helisę. Link do bloga nowego projektu udostępnię już wkrótce.

5 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s