Laureaci cytowań – kto przymierzany w tym roku do Nobla?

Kropki kwantowe

Siedmiomilowymi krokami zbliża­ się ten okres w roku, kiedy w eterze szaleć zaczynają domysły na temat tego, kto w tym roku zgarnie naukowe Noble. Od wielu lat firma Thomson Reuters, której naukowy dział zajmuje się między innymi zliczaniem cytowań publikacji naukowych (i wyliczaniem na ich podstawie impact factorów oraz innych wskaźników), pod koniec września próbuje przewidzieć, kto ma szansę na nagrodę Nobla w dziedzinach naukowych.

Podstawą tych przewidywań jest to, jak bardzo cytowane są prace laureatów – duża liczba cytowań oznacza bowiem, że ich praca zrobiła na środowisku naukowych duże wrażenie, a odkrycia były raczej doniosłe. Przewidywania te czasem się sprawdzają – stosując tę strategię Thomson Reuters dał radę wytypować kilka tuzinów laureatów Nagrody Nobla, chociaż warto pamiętać, że w większości przypadków (a może nawet we wszystkich) laureaci cytowań Nagrodę Nobla dostawali niekoniecznie w tym samym roku…

Dzisiaj Thomson Reuters ogłosiło laureatów cytowań na rok 2014. Ilu z nich dostanie Nobla (i czy właściwie w tym roku którzykolwiek), przekonamy się już za parę tygodni. Tymczasem, bez dalszego przeciągania, zobaczmy kogo wyróżniono w tym roku.

Fizyka

Peidon­­­­g Yang z Berkeley: za jego wkład w rozwój fotoniki nanodrutów, wliczając w to budowę pierwszego nanodrutowego lasera.

Yoshinori Tokura z RIKEN, Ramamoorthy Ramesh z Berkeley, James Scott z Laboratorium Cavendisha: za badania nad ferroelektrycznymi nośnikami pamięci (Scott) oraz nad nowymi materiałami ferroelektrycznymi (pozostała dwójka).

Charles Kane z Uniwerystetu Pensylwanii, Laurens Molenkamp z Uniwersytetu w Wurzburgu, Shoucheng Zhang z Uniwersytetu Stanforda: za badania nad kwantowym efektem Halla oraz izolatorami topologicznymi.

Chemia

Ching Tang z Uniwersytetu w Rochester i Steven Van Slyke z Kateeva: za wynalezienie organicznych LEDów.

Charles Kresge z Saudi Aramco, Ryong Ryoo z KAIST i Galen Stucky z UCSB: za zaprojektowanie funkcjonalnych materiałów mezoporowatych.

Graeme Moad, Ezio Rizzardo oraz San Thang z CSIRO: za rozwój nowej techniki polimeryzacji, tzw. RAFT.

Medycyna

Michael Wigler z CSHL, Charles Lee z Laboratoriów Jackson oraz Stephen Scherer z Toronto za odkrycie wariacji liczby kopii genów oraz ich roli w różnych patologiach.

James Darnell i Robert Roeder z Uniwersytetu Rockefellera oraz Robert Tijan z Berkeley: za odkrycia dotyczące transkrypcji i regulacji genów w organizmach eukariotycznych.

David Julius z UCSF: za rozwikłanie mechanizmu odczuwania bólu.

Thomson Reuters wyróżnił też laureatów z ekonomii. Spośród powyższych nazwisk ciekawostką jest Yoshinori Tokura, który laureatem został po raz drugi (a nie zdarza się to często – w zasadzie jest to chyba pierwszy taki przypadek), którego poprzednio wyróżniono w roku 2002 w pierwszym rankingu laureatów cytowań. Wówczas jednak wyróżniono go za jego badania nad nadprzewodnictwem wysokotemperaturowym. Widać więc, że jest badaczem bardzo produktywnym i myślę, że warto trzymać kciuki, aby Komitet Szwedzkiej Akademii Nauk wreszcie go docenił.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s