Noblowska zgadywanka 2015

Co roku od ponad dekady informacyjny gigant Thomson Reuters próbuje przewidzieć – na podstawie tony danych dotyczących cytowań prac naukowych – kto ma szanse na Nagrodę Nobla. Thomson Reuters podaje nazwiska badaczy pracujących w zakresie medycyny, chemii, fizyki oraz ekonomii, których prace w ostatnich latach były najbardziej cytowane – czyli, teoretycznie, miały największy wpływ na te dziedziny (więcej cytowań oznacza więcej osób, których badania zainspirowane są cytowaną pracą).

Spośród nieco ponad 200 osób wyróżnionych w ten sposób przez Thomsona Reutersa, Nagrodę Nobla uzyskało 36, chociaż nie wszystkie z tych osób Laureatami Cytowań były w tym samym roku co laureatami Nagrody Nobla.

Thomson Reuters ogłosił właśnie laureatów na rok 2015. Nie przeciągając dłużej, oto oni.

Medycyna

Jeffrey Gordon: za odkrycie skomplikowanych powiązań pomiędzy ludźmi i florą bakteryjną jelit i tego, jak te powiązania wpływają na otyłość w szczególności i zdrowie w ogóle.

Kazutoshi Mori oraz Peter Walter: za badania nad szlakiem UPR, który jest występującym u wszystkich ssaków (a także wielu prostszych organizmów) komórkowym systemem kontroli jakości, który uaktywnia się przy wielu schorzeniach, np. neurodegeneracyjnych.

Aleksander Rudensky, Shimon Sakaguchi oraz Ethan Shevach: za badania nad komórkami T oraz ich funkcją w chorobach autoimmunologicznych, alergiach, stanach zapalnych i innych procesach.

Fizyka

Paul Corkum oraz Ferenc Krausz: za ich pionierską rolę w zakresie attofizyki – dziedziny, która stosuje lasery do wykrywania zjawisk molekularnych zachodzących w skali jednej kwintylionowej sekundy. Techniki te mają potencjalne zastosowanie w medycynie oraz inżynierii.

Deborah Jin: za stworzenie pierwszego kondensatu fermionów w ultraniskich temperaturach. Badania mają zastosowanie w pomiarach precyzyjnych, komputerach kwantowych i nadprzewodnikach.

Zhong Lin Wang: za wynalezienie generujących energię nanosystemów przetwarzających energię mechaniczną w elektryczność – systemy te stosuje się do zasilania mikroczujników i innych urządzeń. Interesującym potencjalnym zastosowaniem tych urządzeń są ubrania, które przekształcają energię kinetyczną osoby je noszącej na energię elektryczną.

Chemia

Carolyn Bertozzi: za rozwój chemii bioortogonalnej. Jest to gałęź chemii badająca reakcje chemiczne zachodzące w żywych organizmach w sposób, który nie ingeruje w naturalne procesy w komórkach. Bertozzi dziedzinę tę powołała do życia nadając jej nazwę w roku 2003.

Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer Doudna: za opisanie jak bakteryjny system CRISPR/Cas, o którym pisałem na blogu wielokrotnie (a także w majowym numerze Wiedzy i Życia), może być stosowany do redagowania genomów dowolnych organizmów. Jednym z wielu, wielu potencjalnych zastosowań tej technologii jest jej aplikacja w terapiach genowych.

John Goodenough oraz M. Stanley Whittingham: za badania podstawowe, które doprowadziły do rozwoju baterii litowo-jonowych, stosowanych teraz niemal wszędzie – w telefonach komórkowych, tabletach, wszelkiego rodzaju przenośnej elektronice oraz w urządzeniach medycznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s