Papierowe laboratorium

Dzisiaj wpis na marginesie dla naukowców amatorów.

Jak tanio zbudować swoją własną wirówkę? Używając papieru i siły mięśni. I chociaż pomysł wydawać się może być takim z kategorii ciekawych projektów dla uczniów, to jednak autorzy opublikowanej w tym tygodniu pracy w nowym piśmie ze stajni Nature Nature Biomedical Engineering – sugerują, że ten prosty i tani projekt może znaleźć zastosowanie w warunkach polowych, a także w miejscach gdzie użytkowników po prostu na wirówkę nie stać:

Wykorzystanie papieru do tworzenia urządzeń laboratoryjnych o różnym stopniu zaawansowania nie jest jednak nowością. We wczesnych latach bloga w kilku wpisach opowiadałem o tworzeniu papierowych czipów mikrocieczowych – na przykład takich, które wbudowany mają fizyczny pomiar czasu, oraz takich, dzięki którym diagnostyka malarii czy HIV możliwa jest za cenę 10 centów.

Papierowe mikroczipy to jednak wyższy stopień zaawansowania, głównie z powodu zachodzących na nich reakcji biochemicznych: ich produkcja nie ogranicza się bowiem do origami. Sztuki składania papieru nie należy jednak niedoceniać – dwa i pół roku temu pismo PLoS ONE opublikowało pracę opisującą tzw. foldoskop – mikroskop zbudowany właśnie z papieru.

W ostatnich dwóch latach coraz częstsze staje się wykorzystanie drukarek 3D – i chociaż ta technologia pozwala nam na naprawdę wiele, to jednak nie ma wciąż (i pewnie jeszcze długo nie będzie mieć) przewagi narzędzi z papieru. Ich dostępności oraz ceny.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s