10 lat minęło jak jeden dzień

Większość czytelników tego bloga raczej nie będzie zdawać sobie sprawy z tego, że dzisiaj – albo, jeśli czytacie jutro, to wczoraj – blogas obchodzi okrągłe dziesiąte urodziny. Ostatnimi czasy jest na nim cicho – chciałbym móc powiedzieć, że z przyczyn ode mnie niezależnych, ale jako autor niespecjalnie mogę się tak tłumaczyć. Jednak nie zawsze tak było, a na blogasie w tym czasie pojawiło się kilkaset notek, z których przynajmniej kilka musi, siłą statystyki, być chociaż trochę ciekawych.

Miałem ambitny zamiar, żeby blogowi przywrócić nieco życia na urodziny, ale wyszło jak zawsze. Zamiast tego zatem oferuję wpis (lub być może kilka wpisów) prezentujący Top 10 tekstów. Dzisiaj – najbardziej czytane. Dodam tutaj tylko, że wiele z moich bardziej zaangażowanych tekstów powstało we wczesnych dniach facebooka, więc nie miało możliwości być mocno rozreklamowane – spora szansa zatem, że nie czytaliście. A jeśli nie czytaliście – to rzućcie okiem. Tysiące osób, które rzuciło okiem w przeszłości, nie może się przecież mylić.

Pamięć absolutna: przekleństwa hipermnezji

Jeśli spodoba wam się tekst o tym, jak to jest pamiętać wszystko, to zerknijcie też na zeszłoroczny wpis o tym, jak to jest nie pamiętać niczego.

Lecz otyłość kapsaicyną

Ten wpis doprowadził do zaskakująco dużej liczby emaili, które otrzymałem, z zapytaniem, czy mogę sprzedać kapsaicynę – zapewne w odzewie na żart na końcu wpisu, który może powinienem usunąć. Więc po pierwsze, nie mogę. Po drugie, jak chcecie kapsaicynę, to proszę jeść dużo papryki. Po trzecie, kapsaicyna otyłości nie leczy, mam nadzieję, że nie muszę w 2019 roku tłumaczyć, czym jest clickbait.

Molekuła Miesiąca: wietnamska improwizacja

Wpis z mojej chyba ulubionej serii na blogasie – nieustannie myślę o tym, jak to zombi ożywić. Zacznę może od apelu – o jakich związkach chcielibyście wiedzieć więcej?

Po sikaniu umyj ręce!

Trochę mi trudno uwierzyć, że się posunąłem do takiego infantylnego tytułu. Ale wpis jest całkiem na serio.

Czy te oczy mogą kłamać?

O tym, że niezależnie od tego, co mówi nam pop-psychologia, treningi NPL oraz Samuel Lee Jackson, kłamcy nie poznamy po tym, w którą stronę patrzy, gdy kłamie.

Efekt Mozarta

Nie, granie niemowlakom muzyki Mozarta nie uczyni ich mądrzejszymi. Ale może sprawić, że w przyszłości będą miały lepszy gust muzyczny.

Molekuła Miesiąca: musztardowa broń

Ten blisko dziesięcioletni wpis drugi oddech złapał w zeszłym roku, gdy na okoliczność zabójstwa w angielskim Salisbury rosyjskiego szpiega za pomocą trucizny podobnej do sarinu, przedrukowała go Gazeta Wyborcza.

Badania nad żywieniem, które przyprawią Was o niestrawność

To jeden z najmłodszych wpisów na tej liście opisujący perypetie Briana Wansika – jego wzlot ku sławie i głośny upadek po retrakcji pół tuzina jego publikacji we wrześniu zeszłego roku i rozstaniu z Uniwersytetem Cornella.

Ebola poza kontrolą… NOT

Wpis na czasie i jeśli podróżujecie w najbliższym czasie do zachodniej Afryki, to może warto sobie odświeżyć. Wiele informacji na temat wirusa i tego, jak się rozprzestrzenia, jest wciąż aktualnych. Obecna epidemia jest drugą najgorszą w historii – kilka dni temu media donosiły o tym, że jest już ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. W epidemii, która przetoczyła się w 2014-2015 roku ofiar śmiertelnych było ostatecznie ponad 11 tysięcy. Warto jednak pamiętać, że na skutek poprzedniej epidemii mamy dzisiaj szczepionkę, mamy środki, które nie były wówczas dostępne. Tym razem do tragedii dojdzie raczej na skutek czynnika ludzkiego – STAT News doniosło we wtorek, że w Kongu doszło do aktów agresji na pracowników medycznych.

Liczby, które każdy biolog (nie tylko molekularny) powinien znać

Na koniec typowy faktoid. Lektura zapewni, że będzie mogli na najbliższej imprezie szpanować wiedzą, jak żadna inna.

Miłego czytania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s