Arktyczne życie

ResearchBlogging.org

Niezidentyfikowany obunóg/ ©Kevin Raskoff

W związku ze wspomnianą przeze mnie niedawno publikacją wyników Cenzusu Życia Morskiego (COML) – krótka wzmianka literaturowa wraz z niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach zdjęciami Kevina Raskoffa (dzięki jego uprzejmości) – o ile mi wiadomo ekskluzywnie na nicprostszego w polskojęzycznym internecie. Przynajmniej jak na razie.

Kevin brał udział w kilku projektach wykonywanych w ramach Cenzusu – m.in. w dwóch wyprawach w 2002 oraz 2005 roku, których celem było badanie życia morskiego w Oceanie Arktycznym. Zaowocowało to m.in. publikacją w piśmie Deep-See Research II, dotyczącą różnego rodzaju podlodowego zooplanktonu.

W badanich wykorzystano przede wszystkim tzw. ROV (remote operated vehicles), czyli zdalnie sterowane pojazdy, za pomocą których zbierano próbki, robiono zdjęcia, filmy itd. Chociaż uzyskane dane potwierdziły to, co i tak wiemy o florze Oceanu Arktycznego, duża częśc wyników była jednak dla badaczy zaskoczeniem.

Otóż okazuje się, że w lodowatych wodach Arktyki żyje znacznie więcej meduz, niż pierwotnie sądzono. Przyzwyczajeni jesteśmy do obecności tych organizmów w wodach ciepłych – czasem latem można je nawet zobaczyć na Bałtyku (przynajmniej można było, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Dzisiaj to diabli raczą wiedzieć…). Towarzyszą nam licznie w wyprawach karaibskich i tym podobnych. Są częstym obiektem na zdjęciach z podwodnych wycieczek poprzez Rafę Koralową. Nie spodziewano się ich jednak w wodach Basenu Kanadyjskiego. Nie w tych temperaturach. Nie na tych głębokościach.

Więcej szczegułów o wielu nowych i starych opisanych gatunkach znajdziecie w pracy. Poniżej wyimek cudów, których świadkiem był Kevin:

Marrus orthocanna/ ©Kevin Raskoff
Crossota norvegica/ ©Kevin Raskoff
Chrysaora melanaster/ ©Kevin Raskoff
Aglantha digitale/ ©Kevin Raskoff

Raskoff, K., Hopcroft, R., Kosobokova, K., Purcell, J., & Youngbluth, M. (2010). Jellies under ice: ROV observations from the Arctic 2005 hidden ocean expedition Deep Sea Research Part II: Topical Studies in Oceanography, 57 (1-2), 111-126 DOI: 10.1016/j.dsr2.2009.08.010

Specjalne podziękowania jeszcze raz dla Kevina Raskoffa za udostępnienie zdjęć. Jeśli chcielibyście się z nim skontaktować – czy to w sprawie zdjęć, czy innych jego prac i publikacji, czy po prostu gdybyście mieli pytania o badania, które prowadzi, piszcie na adres: Kevin Raskoff.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s